Gökçek hakkında üç yıla kadar hapis istemiyle dava

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında,   ‘görevini kötüye kullandığı’ iddiasıyla bir yıldan üç  yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Tezcan Çakır adlı vatandaş, Ankara Başsavcılığı’na sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Atatürk Bulvarı’ndaki ABD Büyükelçiliği’ni çevreleyen, araç ve yaya trafiğini engelleyen, hukuka aykırı yapılaşmanın durdurulması için Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde dava açıldığını hatırlattı. Çakır, mahkemenin yürütmeyi durdurduğunu belirtti. Çakır, kararın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 30 Mayıs 2005’te tebliğ edilmesine rağmen uygulanmadığını belerterek Gökçek  hakkında soruşturma yapılarak kamu davası açılmasının talep tti.
Bu bilgilere yerverilen iddianamede, İçişleri Bakanlığı’nın Gökçek hakkında soruşturma izni vermediği ancak, Ankara 12. İdare Mahkemesi ve Danıştay 1. Dairesi kararlarınca bu kararın kaldırıldığı vurgulandı.
Yürütmeyi durdurma kararının gereğinin yerine getirilmediğinin sabit olduğu savunulan iddianamede, Gökçek’in bir yıldan üç yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Gökçek’in yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. (Radikal)