Gökçek ile tartışmayacağım Ankara'yı yöneteceğim

Gökçek ile tartışmayacağım Ankara'yı yöneteceğim
Gökçek ile tartışmayacağım Ankara'yı yöneteceğim

Radikal Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek le görüşen Mevlüt Karakaya, Ankara nın ilk açıklanan belediye başkan adayı.

"Geçen seçimde çok yaklaştık, bu seçimde alacağız" diyen Mevlüt Karakaya, Gökçek'le tartışma yanlısı değil: "Benim muhatabım Ankaralı."
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayını ilk açıklayan parti olan MHP , seçimlerde iddialı. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mevlüt Karakaya, Ankara’nın katma değerini Ankaralılarla paylaşacağını belirtirken, ODTÜ yolu tartışmalarıyla ilgili de “Sorun kavgayla değil diyalogla çözülmeli” mesajını verdi.
Karakaya, sert ve polemikçi üslubuyla tanınan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in henüz aday olmadığını vurgularken aday olması halinde kendisiyle tartışmaya girmeyeceğini de kaydetti ve “Gökçek ile tartışmayacağım, Ankara’yı yöneteceğim” dedi.
Radikal Ankara Bürosu’nu ziyaret eden MHP’li Karakaya, Ankara’nın ilk açıklanan adayı olarak teşkilatla birlikte çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürdüğünü söyledi. Kendisine en çok Melih Gökçek ile tartışıp tartışmayacağının sorulduğunu ifade eden Karakaya, “Benim muhatabım Ankaralı. Ben Ankara’yı yöneteceğim, ben Ankara’yı yönetmeye talibim. Benim Ankara ile ilgili vizyonum bu” diyerek Gökçek ile tartışmayacağı mesajını verdi. Karakaya, “Geçen seçimde çok yaklaştık, bu seçimde alacağız” diyerek iddiasını vurguladı. 

‘Ankara’da levhalar doğru adrese götürecek’

Kendisine sürekli “Ankara’nın en büyük sorunu nedir” diye sorulduğunu da söyleyen Karakaya, Ankara’nın sorunlarından çok zihniyetin ortaya konması gerektiğine inanıyor:
“Ankara’da trafiğe çıkmayan birine en büyük sorun trafiktir derseniz ona hitap etmemiş olursunuz. İşsize sorarsanız, en önemli sorun işsizlik der. Herkes nereden ıstırap çekiyorsa onun için sorun odur. Bana sorduklarında esprili bir şekilde apartman numaraları diyorum. Bir apartman numarasını gidip bulamadım. Dolayısıyla bazen ‘Ankara’da levhalar doğru adrese götürecek’ diye espri yapıyorum.”
Ankara’yla ilgili bazı projeler açıklayacaklarını ama ‘proje’ kelimesinin kavramsal olarak ayağa düştüğünü ifade eden Karakaya, “Bir kurumun görevlerini de proje olarak sunuyorlar. Ankara’daki trafik sorununun çözümü bir proje olmaz. Projenin geleceğe yönelik bir vizyonunun olması lazım. Burada ben işi kaynağa getirip dayandırıyorum” dedi.
Ankara’nın henüz bitmeyen Kızılay-Çayyolu metro hattını anımsatan Karakaya şöyle devam etti:
“20 yıl oyaladı, oyaladı. Götürdü kurdeleyle Ulaştırma Bakanlığı’na teslim etti. Neden teslim etti? Böyle bir projeyi kimsenin düşünememesinden dolayı mı? Teknoloji ve insan kaynağının bulunmadığından mı? İş geliyor kaynağa dayanıyor.”
Rantlar peşkeş çekildi
Bir kentin zenginliğinin ürettiği rant ile ölçüldüğünü ifade eden Karakaya, “Ben buna rant değil, katma değer diyorum” dedi. Ankara’nın sürekli büyüyen bir şehir olduğunu belirten Karakaya, şunları söyledi:
“Büyürken yeni alanlar imara açıldı. Nüfusu artı, bu artışlar pazar, piyasa rantları oluşturdu. Katma değer anlamında o kadar çok şey üretildi ki. Bu katma değerden Ankara’da yaşayan Ankaralı payını alamadı. Çünkü bu rantlar hep birilerine, adamı olanlara bir şekilde peşkeş çekildi. Böyle olduğundan dolayı da Ankara dünyada metrosu olmayan bir Başkent ünvanını aldı. Kaynak akıyor. Aslolan; Ankara için ne yapacaksınız? Bütçeye girmeyen o kadar çok kaynak var ki. Ankara’nın katma değerini arttıracağım, bu katma değeri de Ankaralılar ile paylaşacağım. İşte o zaman Ankara’nın metrosu da olacak, içinde yaşayanların gururla Ankaralıyım diyebilecekleri bir kent profili ortaya çıkacak.”

ODTÜ diyalogla çözülür

Karakaya, ODTÜ’de yol yapım çalışması sırasında yaşanan olayları ve Gökçek’in tavrını da değerlendirdi:
“Ben bir çözüm bulurdum. Ben bu işin diyalogla çözüleceğine, yani öğrenciyle mi oturacaksınız, rektörle mi oturacaksınız, bunun bir hal çaresinin bulunacağına inanıyorum. Yapılması talep edilen tünelin maliyeti milyar değil milyon TL ile ifade edilecek. Şehrin ürettiği 3 aylık rant değildir. Tünel olsa rant olmayacak. Rant esaslı bir hizmeti esas aldığınızda bir ayağına AVM, öbür ayağına AVM planlıyorsanız ısrar edersiniz.”
Trafiğin rahatlaması için metronun tamamlanması gerektiğini ifade eden Karakaya, Gökçek yönetimini, “Onu çözmüyorsunuz, halen maliyet diyorsunuz. Bu Gökçek tarzı bir yönetim biçimi. Çünkü her şeyi ayrıştırarak aldı” sözleriyle eleştirdi.