Gökçek masummuş!

'Bana yetki vermediler'
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, suların DSİ yüzünden kesildiğini ileri sürdü. "Bana yetki vermediler" diyen Gökçek bazı belediyeleri de kendisini zor duruma düşürmek için aşırı su kullanmakla suçladı.
Musluktan su içti
Kesintiden sonra verilen ilk suyun sağlığa zararlı olabileceği uyarılarını musluktan su içerek yanıtlayan Gökçek, vatandaşlara, "Tasarruf yapın" dedi. Eski DSİ Müdürü Eroğlu: "Ankara'dan bize talep gelmedi."
Yağdır mevlam su
Ankaralılar, aynı zamanda Miraç Kandili olan cuma gününde camileri doldurup yağmur duası etti. Başbakan Tayyip Erdoğan da Aksa Camii'nde yağmur duasına katıldı.

ANKARA - Başkenti günlerdir esir alan suzuzluk, belediyenin önceki gün su pompalamaya başlamasıyla 'şimdilik' sona erdi, ama tartışması hâlâ sürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bazı semtlerde beş günü bulan su kesintilerinde belediyenin hiçbir sorumluluğunun olmadığını söyledi, rezervlerin yetmemesi konusunda DSİ'yi, son boru patlaması nedeniyle de Yenimahalle Belediyesi'ni suçladı.
Gökçek musluktan su içti
Gökçek dün CNN Türk'te boru patlamalarında mağdur olanlardan özür dilerken Ankaralılara hem müjde hem de akıl verdi.
Kendisinin bile her gün banyo yapma alışkanlığını bıraktığını, saçını yıkadığını belirten Gökçek, "Bulaşıkları duruladığınız suyu çiçeklere, tuvalete dökün. Çamaşırları biriktirip yıkayın" dedi. Gökçek'in verdigi bilgiye göre kentin günlük su tüketimi 900-950 bin metreküp. Bu 600-650 bin metreküpe düşerse kesintiler bitecek. Uzmanların "İlk akan suyla banyo yapmayın" önerisini abartılı bulan Büyükşehir Başkanı evinin musluğundan akan sudan içti.
'Ahmak ve şerefsizler'
Hayli sinirli olduğu gözlenen Gökçek bazı belediyelerin suyu aşırı kullanarak kendisini zor durumda bırakmaya çalıştığını öne sürdü, yakınlarının tanker suyu ihalesini aldığını iddia edenlere de 'Ahmak ve şerefsiz' dedi. Gökçek, DSİ'nin eski genel müdürü AKP milletvekili Veysel Eroğlu'nun "Zamanında önlem alınmadı" eleştirisini de "Biz DSİ'den hızlı ve güçlüyüz, bize yetki verilmedi" diyerek yanıtladı, Baraj yapımı konusunda DSİ'ye yedi yazı yazdıklarını ama hiçbirine yanıt alamadıklarını, ancak Başbakan Erdoğan'ın devreye girmesi ile Kavşakkaya Barajı için bekledikleri izin yazısını bir günde aldıklarını savunan Gökçek, "Biz Kavşakkaya'yı 14 ayda bitirdik. DSİ beş yıl süre vermişti. Dünya rekoru kırdık" diye konuştu.
10 gün su kesilmeyecek
Gökçek akşam saatlerinde Habertürk'te katıldığı programda savunmalarını yineledi ve 10 gün su kesilmeyeceğini söyledi.
Gökçek'in suçlamalarına Eroğlu'ndan yanıt gecikmedi. Dönemin DSİ Genel Müdürü, "Belediye, DSİ'nin hazırladığı protokolü kabul etmedi. DSİ kendi başına bir şehre su götüremez. Belediyelerin talep etmesi, Bakanlar Kurulu kararı ve protokol gerekir. Talep eden 20 şehre su götürdük. Ankara'dan talep gelse DSİ yapardı" karşılığını verdi.
Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar da, son boru patlamasına belediyesine ait bir kepçenin neden olduğunu öne süren Gökçek'e yanıt verdi: "Ne ot yoluyorduk ne kepçe çalışıyordu. Bizce ASKİ borularını bir daha gözden geçirsin."
Başbakan'ın yağmur duası
'Susuzluk afeti' yaşayan Ankaralılar, aynı zamanda Miraç Kandili olan cuma gününde camileri doldurdu ve yağmur duası etti. Başbakan Tayyip Erdoğan da evinin yakınındaki cuma namazından önce ev Aksa Camii'nde cemaatle birlikte yağmur duasına katıldı. Erdoğan, duayı cami bahçesi yerine cuma namaz kılacağı iç mekânda etti. Ankaralıların doldurduğu camilerde yapılan dualarda özetle şu sözlere yer verildi:
"Bizler aciz kullarınız, sıkıntıdayız. Bizlere acı ve merhamet eyle ya rabbi. Her tarafı sulayan rahmeti bol bir yağmur ihsan eyle. Bizi yağmurunla sula, bizi ümitsizliğe sevk etme. Irmaklarımız kurumakta, baraj sularımız çekilmekte. Rabbim sen halimizi görüyorsun. Bizlere merhamet eyle."
Kızılay havanın sıcaklığı ve yağmur duasına katılımın fazla olacağı düşüncesiyle başta Kocatepe Camii önü olmak üzere pek çok noktada pet şişede su dağıttı.