Gökçek o sorudan vazgeçti içki referandumu iptal

Gökçek o sorudan vazgeçti içki referandumu iptal
Gökçek o sorudan vazgeçti içki referandumu iptal

Bahçelievler 7. Cadde?de içkili mekanlar olup olmamasını referanduma götürmek isteyen Gökçek?e partisinden de tepki gelmişti. FOTOĞRAF: SERDAR ÖZSOY

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Bahçelievler 7. Cadde’nin ‘İçkili Yer Bölgesi’ ilan edilip edilmemesi konusunda yapmak istediği referandum iptal edildi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden dün yapılan açıklamada, Bahçelievler 7. Cadde’nin trafiğe kapatılıp kapatılmaması yönünde referenduma gidileceği belirtilirken, içki sorusunun çıkarıldığı vurgulandı. Açıklamada, fatura medyaya çıkarıldı:
“Aşkabat Caddesi ’nin (7. Cadde) yaya bölgesi olarak ilan edilip edilmemesi ile ilgili yapılacak kamuoyu yoklamasında sorulacak 15 sorudan birisi de aynı bölgenin ‘İçkili Yer Bölgesi’  olarak ilan edilip edilmemesiyle ilgiliydi. Bu karar CHP,  MHP ve AK Partili meclis üyelerinin oybirliği ile alınmıştı. 
Ancak konuyla ilgili haberlerin gazetelerde yayımlanması üzerine CHP’li meclis üyeleri, CHP Genel Merkezi’nden ve kendi milletvekillerinden çok sert tepki görünce tam aksi istikamette açıklamalar yapmaya başladılar. Bu açıklamalara, bazı medya grupları da ayak uydurup olayı saptıracak yayınlar başlattılar. Yayımlar ürkütücü boyutlara ulaştı. Kamuoyu yoklamasında ‘Aşkabat Caddesi’nin  İçkili Yer Bölgesi ilan edilip edilmemesi konusundaki’ soruyu çıkartıyoruz.”
Çankaya Belediye Meclisi, Bahçelievler 7. Cadde ile Tunalı Hilmi Caddesi’nin  yaya bölgesi ilan edilmesi için karar almış ve  karar onay için Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gitmişti. Ancak burada, AKP’li Ayhan Yılmaz’ın önerisiyle, bölgede içki içilip içilmemesinin oylanması kararlaştırılmıştı. Bu önergenin kabulüyle hükümetin bir dönem getirmeye çalıştığı ancak tepkiler üzerine uyuttuğu ‘kırmızı noktalı bölgeler’ tartışması yeniden gündeme gelmişti.
Gökçek’e kendi partisinden de tepki gelmiş; Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, “İnsan haklarını ilgilendiren konularda referandum yapmak doğru değil”, AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç “Temel hak ve özgürlükler referanduma götürülemez”demişti. (Radikal)