Gökçek su faturasını altı bürokrata kesti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 'Bana ayak uyduramayanlar istifa etsin açılmasının ardından altı bürokratı görevden aldı. Su rezervi sıkıntısı nedeniyle su kesintilerine başlayan ASKİ'de fatura...

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 'Bana ayak uyduramayanlar istifa etsin açılmasının ardından altı bürokratı görevden aldı. Su rezervi sıkıntısı nedeniyle su kesintilerine başlayan ASKİ'de fatura 'Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e, barajlardaki su seviyesi konusunda yanlış bilgi vermeleri' gerekçesiyle ASKİ Genel Müdür Yardımcıları Bülent Torun, Zülfikar Altay ve Mustafa Kurt'a kesildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Arif Yılmaz ve Necip Avcı ile Fen İşleri Daire Başkanı İrfan Kaya da 'görevlerini yerine getiremedikleri' gerekçesiyle işten el çektirildi. Görevden alınanlardan Altay'ın Avukatı Ömer Öztürk ise müvekkilinin açıklanan nedenle değil su sayaçlarıyla ilgili ihalede, ihaleye daha fazla firmanın girmesini sağlaması nedeniyle olduğunu öne sürdü.
Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin ise Gökçek, ANFA yöneticileri ve su satışını yapan taşeron firma Derya Ltd. hakkında suç duyurusunda bulundu. Çetin, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ANFA AŞ'nin 11 ton bahçe sulama suyunu 92 YTL'ye sattığını, aynı miktardaki içme suyunun 8.25 YTL olduğunu kaydetti ve 'Gökçek'in susuzluktan faydalanarak fahiş kâr elde ettiğini' öne sürdü.