Gökçek tarzı propaganda yargıya

Sabah gazetesinin Ankara ekinde 19-20-21 Şubat tarihlerinde aKP Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek lehinde, MHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı, Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş aleyhinde haberler çıkması ve bu gazetelerin ASKİ'ye ait araçlarla bedava dağıtılması, MHP tarafından yargıya taşınacakSabah Gazetesi’nin Ankara ekinde Mansur Yavaş’ın belediyecilik referansı olarak gösterilen Beypazarı ilçesi hakkında üst üste olumsuz haberler çıkmış, ilçede çöplerin sokaklarda olduğu, su ve tuvalet sorunu bulunduğu ima edilmiş, ‘Makyaj aktı’ yorumu yapılmıştı. Bu başlıkların olduğu gün 100 bin Sabah gazetesi Ankara genelinde ASKİ kamyonlarınca bedava dağıtılmıştı. MHP’li Yavaş, gazetelerin belediye imkânlarıyla dağıtımına ilişkin fotoğrafları ve konuya ilişkin haberleri Genel Merkez’e gönderdiğini belirterek, “Onlar bunun gereğini yapacaktır. Sanıyorum Genel Merkez’deki yetkililer, Gökçek hakkında gerekli yasal işlemleri başlatırken, İçişleri Bakanlığı’ndan da konuyla ilgili detaylı bilgi alacaklardır” dedi. Olayda kamu araçlarının kullanılmasının soruşturmayı gerektirdiğini belirten Beypazarı Belediye BaşkanıYavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Onları Allah ıslah etsin. Ben üslubumu kesinlikle bozmayacağım. Kaldı ki, Sabah Gazetesi’nde daha önce Beypazarı ile ilgili sayısız olumlu haber yayımlandı. Gökçek’in gazeteyi ziyaretinden iki gün sonra olumsuz haber çıkmasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum.”
Karayalçın da, yaşananları ‘hükümetin sergilediği tehdit ve şantaj anlayışının bir örneği’ olarak nitelerken, “Mansur beyle ilgili haberler hükümetin seçmeni sindirme, tehdit etme anlayışının ifadesidir. Bu durumu kınıyorum. Ama korkunun ölüme faydası yok” dedi.
SP adayı Veysel Candan da Gökçek’i, belediyenin imkânlarını fütursuzca kullanmakla suçladı ve bu durumun hükümet tarafından araştırılması gerektiğini söyledi:
“Yani; nasıl dört tane araç alıyor, 160 bin avro ödüyor bunlara, bu paranın kaynağı ne? Bunların araştırılması gerekiyor. Eğer birisi finanse ediyorsa, ki öyledir, o zaman bunlara bir bedel ödeme durumu ortaya çıkıyor. O zaman da, seçimden sonra arsa tahsisleri, imar tadilatları, alımlarda şaibeler ortaya çıkıyor.”