Gökçek ve Durak'ı rahatlatan onay

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 'AKP'li Ankara ve Adana büyükşehir belediye başkanları Melih Gökçek ile Aytaç Durak'ı yüksek yargıdan kurtarma operasyonu' olduğu iddiasıyla muhalefetin tepki gösterdiği yasayı, dün onaylayarak Başbakanlığı gönderdi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 'AKP'li Ankara ve Adana büyükşehir belediye başkanları Melih Gökçek ile Aytaç Durak'ı yüksek yargıdan kurtarma operasyonu' olduğu iddiasıyla muhalefetin tepki gösterdiği yasayı, dün onaylayarak Başbakanlığı gönderdi. Sezer, 'Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Yasa'nın üç maddesini daha önce "Kamu görevlileri hakkındaki ihbar ve şikâyetleri zorlaştırıyor, suç işleyenlerin korunduğu izlenimi veriliyor" gerekçesiyle veto etmişti. Hükümet ise yasayı ikinci kez aynen Meclis'ten geçirerek Sezer'e göndermişti.
Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek yasa, belediye başkanları hakkında hazırlık soruşturması yapma yetkisini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alarak ilgili cumhuriyet başsavcılığına veriyor. Yasa belediye başkanlarının davalarına da Yargıtay'ın değil konuyla ilgili yerel mahkemelerin bakmasını öngörüyor.