Gökçek'in rakı masasındaki fotoğrafı twitter'ı karıştırdı

Gökçek'in rakı masasındaki fotoğrafı twitter'ı karıştırdı
Gökçek'in rakı masasındaki fotoğrafı twitter'ı karıştırdı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i rakı masasında gösteren bir fotoğraf twitter'da paylaşılınca, sosyal medyada hararetli bir tartışma başladı.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Twitter’i karıştıran Melih Gökçek’in rakı masalı fotoğrafının arkasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı eleştirdikten sonra gözaltına alınan İ.A. adlı 17 yaşında bir genç kadının rakı masasında çekilmiş fotoğrafını paylaşıp, “ŞİMDİ MASUM OLARAK TAKTİM EDİLEN 17 YAŞINDAKİ ..... TWİTTERDAKİ KENDİ YAYINLADIĞI FOTOĞRAFLARDAN TANIYALIM” tweet’ini atmasının olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine iki twitter kullanıcısı Gökçek’in rakı masasında fotoğrafını yayınladı. Gökçek de çileden çıktı.

Her şey, İ.A. adlı genç kadının, üç ay kadar önce twitter’e “edepsizsin Melih Gökçek” yazmasıyla başladı. Önceki gün, yani olaydan üç ay sonra İ.A.’nın evi polis tarafından basıldı ve bilgisayarına el kondu. Gökçek ise günün erken saatlerinde İ.A.’yı hedef alan tweetler attı. Gökçek bu tweetlere ek olarak İ.A.’nın rakı masasında çekilmiş bir fotoğrafını ekledi ve ““ŞİMDİ MASUM OLARAK TAKTİM EDİLEN 17 YAŞINDAKİ ...’U TWİTTERDAKİ KENDİ YAYINLADIĞI FOTOĞRAFLARDAN TANIYALIM” yazdı.

Bu hareketiyle tepki toplayan Gökçek’e karşı yazılan tweetlerden biri de Zeyneb adlı kullanıcıya aitti. “Zeyneb” adlı kullanıcının “masum değiliz hiçbirimiz” başlıklı tweet’ine bir de fotoğraf eklenmişti. Fotoğrafta Gökçek bir rakı masasında arkadaşlarıyla sohbet ederken görülüyordu.

“Zeyneb” adlı kullanıcı bu tweet’i Melih Gökçek’in twitter hesabına göndermeyi de ihmal etmedi. Zaten kıyamet de bundan sonra koptu. Gökçek, ani bir tepkiyle ve büyük harflerle “BU FOTOĞRAF FOTOMONTAJDIR. DÜZELTME YAPIP ÖZÜR DİLEMEZSENİZ SAVCILIĞA VERİRİM. İHTAREN BİLDİRİYORUM...CEVAP BEKLİYORUM” yazdı. Bundan sonra “Zeyneb” adlı kullanıcı önce özür diledi; Melih Gökçek ise “Özür dilemek fazilettir. Seni kutluyorum ve affediyorum” yazdı. Ancak bu süre içinde fotoğraflı tweet yalnızca kullanıcının hesabından 20 kez tweetlendi. 10 kez de favori listesine dahil edildi.

Ardından bir başka kullanıcı da “Bu da mı gol değil” diye bir başka rakı masasında Melih Gökçek fotoğrafı yayınladı. Bunlar olurken Melih Gökçek’in rakı masasındaki fotoğrafı, Gökçek taraftarları ile durumu komik bulanlar arasında tweet çekişmesine döndü. Örneğin Gökçek taraftarı olduğu anlaşılan biri, “Başkanım özürden anlamaz bunlar. Verin mahkemeye. Başkentimizin başkanına hakaret etmek böyle kolay olmamalı” yazarken karşılığında, “Böyle bir fotoğraf için insanları mahkemeye veririm diye tehdit mi ediyorsunuz? Sizin mizah anlayışınız yok mu?” yorumları gelmeye başladı.

“Zeyneb” adlı kullanıcı ise “özrünün gerekçelerini renkli cümlelerle sıralamayı ihmal etmedi: “Google’a girip bu gorseli buldum, kusura bakmayin dememin sebebi de savcilkla ugrasmamak icindi haksiz yere icerde olanlara benzemek istemem... kendi halinde bir ogrenci oldugum icin geri vites yapmak durumunda kaldim savcilikta degil okulda olmak isterim... Melih gokcekten ozur dilemek zorunda kaldim savciliga verir diye ya gercekten kendimi bi kanalizasyon cukuruna atmak istiyorum” tweetlerini de özrünün arkasından sıraladı.

Ancak “Zeyneb”in bu haberin yazıldığı sırada attığı bir tweet tek bir fotoğraftan bile nasıl fırtına kopabileceğini gayet iyi gösterdi: “Siyasetten neden nefret ettigimi bugun bir kez daha anladim, gelen mentionlar hem cok komik hem beni gercekten anlayanlar var tesekkur ederm”

Bir başka kullanıcı ise meseleyi ciddiyetle ele aldığını şu şekilde ifade etti: “Çıktı aldık büyüteç tuttuk ekrana girdik, bi program varmış tarama yaptık, koyulttuk grileştirdik, tek bir montaj çıkmıyor.” Gökçek’e tepkiler gün boyu sürerken, Belediye Başkanı da konu hakkında yorum yapan çok sayıda kullanıcıyı savcılığa vermekle tehdit etti.


*Not: İ.A. 17 yaşında olduğu için adını tam olarak yazmayı uygun bulmadık. İsim Gökçek’in tweet’inde yer aldığı halde buradan da çıkardık.