Gökçek'ten adaylık sonrası ilk açıklamalar

Gökçek'ten adaylık sonrası ilk açıklamalar
Gökçek'ten adaylık sonrası ilk açıklamalar
Dün AKP grup toplantısında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na tekrar aday gösterilen Melih Gökçek, canlı yayında dershane konusu ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CNNTürk’te yayınlanan 5N1K programına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı. Gökçek, ''Dershaneler konusunda birlikte hareket etmiş olan partim ve hizmet hareketinde her iki tarafta da ihtilaf var" dedi.

İşte Gökçek’in konuşmasından satır başları:

“Ben aday adayı olduğumu yaklaşık 3 seneden beri tekrar ediyorum. Aday olacağımı da ümit ediyordum. Bu ümidim boş çıkmadı. Allah’ın lütfu ve partimin ve Sayın Başbakanın takdiri ile de aday oldum. Ankara’da eskiden sular akmazdı. 3 gün akar 3 gün akmazdı. Biz 2050 yılına kadar Ankara’nın su sorununu çözdük. Cumhuriyet tarihinin ilk iki yılındaki kadar yeşil alan yaptık. Ankara trafiğini örnek vereyim. Trafikte 350 bin araç varken ulaşımda büyük güçlük çekiliyordu. Şu an 1,5 milyon var ve rahatladı. İnşallah bunlar devam edecek ama yeni konulan hedefler var. Mesela Ankara sanayinin iki numaralı şehri olmalı.”

HEDEFTE BİR ŞAŞIRMA YOK
“Dünyanın hiçbir ülkesinde metroları belediyeler kendi bütçelerinden uzun uzadıya yapamazlar. Ben de belediye imkanlarıyla 44 kilometre metroya başladım. Eğer 10 kilo olsa biterdi ama biz Ankaralılar adına bir uyanıklık yaptık. Eğer 44 kilometreye başlarsam kaldığı yerden devlet bunu devam ettirir ve dediğim gibi de oldu. Dolayısıyla hedefte herhangi bir şaşma yok. Bizden önceki metro ihale edildiğinde parası dışarıdan gelmişti ve ben bu zamana kadar onun borcunu ödemekle boğuldum. Metronun temelini attık diyorlar. Attık da biz onun borcunu ödüyoruz. İstanbul ’daki yapılan metrolar kendi imkanlarıyla yapılıyor ve İstanbul’un borç alma ihtimali var. Bizim ise Karayalçın nedeniyle borç alma kabiliyetimiz yok. 20 yıldır her ay gelirlerimizin yüzde 25’i Karayalçın döneminden kalan borcun bedeli için kesiliyor. Daha da 10-15 yıl sürecek. Gidin Hazine’ye sorun. Gelirlerimizin yüzde 25’ine tabiri caizse el koymuş.”

DERSHANE AÇIKLAMASI
“Dershaneler konusunda birlikte hareket etmiş olan partim ve Hizmet hareketinde her iki tarafta da ihtilaf var. Bu nedenle her şekilde söyleyeceklerim yanlış anlaşılacağından bu konuda konuşmadım. Benim kararım hiç önemli değil. Uzmanlık alanım olmadığı için somut bir şey söylemek istemiyorum. Partim ve Hizmet oturup karar verecektir.”

“Siz bu Redhack’in davranışlarını tasvip ediyor musunuz? Bence siz çekiniyorsunuz biraz. Çünkü Redhack kendisini eleştiren herkesi hedef alıyor. Legal olmayan bir kişiyi tasvip etmek mümkün değil.”

“Fıskiye konusundan hiç rahatsız olmuyorum. Tweet alemindeki tartışmaların böyle devam etmesi lazım. Biliyorsunuz biz o fıskiyeyi kıranın kim olduğunu da bulduk. Ahmet Hakan çıktı.”

“Ahmet Hakan’a teklif ettim, dedim ki bir gün ben moderatör olayım, senin programını ben yöneteyim. Bir türlü kabul ettiremedim.”

ÖĞRENCİLERİN BÜYÜK KISMI MEMNUN
“ODTÜ’ye yapılan yol konusunda mutluyum, Ankaralı mutlu. Ankaralı’ya sorun, bana fikren karşı olanlar bile mutlu. Bu planı ben yapmamışım, Karayalçın yapmış. O mahalleli mutlu çünkü bölgenin değeri arttı. İnsanlar diyor ki bunu bir tatil gününe getirmeseydin, geceye getirmeseydin. Yani ne olsaydı, orada öğrenciler olsaydı, çatışma çıksaydı. Bizim derdimiz bağcı dövmek değil ki üzüm yemek. ODTÜ’ye giden öğrencilerin de büyük bir kısmı bu yoldan memnun.”

“Her seçim döneminde bu mal varlığı konusu gündeme gelir. Her seçim öncesi medyanın baskısıyla mal varlığımızı açıklamak durumunda kaldık. Yine açıklarız. Geçen döneme göre pek bir değişiklik olmadı. Sadece maaşımdan gelen ekleme var.”

“Gezi olaylarını seçim malzemesi yapmak diye bir şey yok. Halkımıza anlatacağız ve sorumluların cezalandırılmasını isteyeceğiz. Ankara’da CHP ’li vekiller bu işin önündeydi, dolayısıyla da halkımıza bunları anlatacağım.”

“Normal şartlarda her seçimde seçimle ilgili parti bir karargâh tutar ve seçim olayını buradan idare eder. Bizdeki de geçici olarak tutulan bir karargâh. Benim bir avantajım var, yaptıklarım. Yaptıklarım yapacaklarımın teminatı. Bunları anlatacağım. Ayrıca bir tanıtım günü yapacağız ve projelerimizi anlatacağız. En büyük projemiz olan Ankara’da yapacağımız tema parkı anlatacağız. Tema park deyince halkımız hemen anlamıyor. Disneyland’ın rakibi. Ankara’da en büyük derdimiz turizm konusudur. Bu projemiz Anka Park’la bu kabuğumuzu kıracağız.”


  http://www.radikal.com.tr/116314611631468

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  devlet desteği - genco940

  ile herkes yapar, esas olan izmir gibi desteksiz 190 km. yi tamamlamaktır, bu iş tweet atmaya benzemez, tecrübe gerektirir, açık gözlülük değil. Yağmurda izmire dalgıç göndermeyi önerenler 16 Haziran 2011 de üst geçidin altında ne arıyorlardı ki böyle bir teklifte bulundular, bizde kınamı yollasak acaba diye düşünmemek mümkün değil, şekil ne olursa olsun yakında kar yağmaya başlayınca tuz göndeririz ayağı kayıp düşmesin, kokmasın diye.

  gökçek öncesi - genel

  gökçek öncesi ankara'da musluk suyunu içilebilirdi. şimdi millet eve içme suyu almaya mahkum. şehir eskiden yayaların, yaşlıların yürüyebildiği bir şehirdi. şimdi yaya kaldırımı bulabilene aşkolsun. şehir alışveriş merkezlerinden oluşan bir labirent, alt geçit üst geçitlerle bugi bugi şehri oldu. gökçek ranta doymadı. gökçek bu milletin rezilliğe prim vermekte sınır tanımadığının en güzel göstergesi. şehircilikten anlamayan, bir rant dehası olan gökçek'e oy veren ankara'lının ne düşündüğünü anlamak mümkün değil. ankara geri dönülmez bir tahribat içinde. 300 bin olan araba sayısını 1.5 milyona çıkarmakla neye hizmet ettiğini kendisi zaten açıkça ifade etmiş.

  ankara - elifarzella

  allah aşkına melih başgan "de ki ankaraya hiçbir şey yapmayacam" yemin ederim oyum sana. nolur yapma ya artık. bi metro yapacam dedin yıllardır yollar köstebek yuvası gibi. su sorununu çözdüm diyorsun. sincanda oturuyorum dün gece sular yoktu 2 gün daha da gelmeyecekmiş. işyerim bilkentte. bilkentten dün otobüse bi bindim 15 dakikalık yolu 1 saat 50 dakikada gittim. hemde tıklım tıklım bir otobüste ayakta.yine bilkent otobüsleri iyi. sincan otobüsleri tam bir felaket. düşün ki bir başkenttesin ve yaklaşık 7 milyon insan yaşıyor ama o şehirde 23:30dan sonra hiçbir yere otobüs yok. vayyy biz ölelim ya. karayalçın diyorsun halen. 20 yıl geçti aradan. ha bir de şahsi bir şey söyleyeceğim. o kediler ne çirkindir allah aşkına ya. yapma rezil ediyorsun valla başGan

  yalan - karagus

  100. yıl halkının ve ODTÜ öğrencisinin bu yolu istediği söylemi çok açık ve net bir yalandır.

  SAYIN GÖKÇEK - pispor

  sen işini bilirsin ben sizi akşam CNN 5N 1K da Cüneyt Özdemir ile izledim sen bu gidişle AKP ye başkan Erdoğan dan sonra Başbakan bile olursun sen işini biliyorsun valla tebrik ettim arkadaş bir Kürt ve atesit olarak

  Çünkü... - savassarioglu

  "Aday olup olmayacağım daha belli değildi"

  Demek kiii... - y-yeso

  Melih Gökçek'in bu söyledikleri doğruysa, trafik çözümlendiyse, ODTÜlüler ve mahalle halkı yolu çok sevdilerse, metro 10 senedir ha bitti ha bitecek değilse, her yerimiz ağaç olduysa, Ankara'da her şey güllük gülistanlıksa... demek kiiiii ben de bir sorun var, ya körüm ya sağır ya da aslında başka bir şehirde yaşıyorum da 30 senedir burayı Ankara sanıyorum!!!