Gökçek'ten yeni öneri yok, özür var

Su kesintisi fiyaskosu nedeniyle önce Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından 'hatalı olduğu' itiraf edilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün de Ankaralılardan bizzat özür diledi.

ANKARA - Su kesintisi fiyaskosu nedeniyle önce Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından 'hatalı olduğu' itiraf edilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün de Ankaralılardan bizzat özür diledi. Gökçek, tasarrufa devam edilirse yeni kesintiye gerek olmayacağını da söyledi.
1 Ağustos'ta kente ikişer gün arayla su verileceğini açıklarken Ankaralılara 'tatile çıkmalarını' öneren, ancak kesinti sırasında ana su borularının patlamasıyla zor duruma düşen Gökçek, dün başkentlilerin karşısına bir teşekkür, bir özürle çıktı:
"Boru patlamaları nedeniyle Ankaralılardan özür diliyorum. Böyle bir şey olmasını istemezdik. Patlamaların akabinde Ankara'ya yeterince su vermeye çalıştık. Kuyulardan verdiğimiz suları da dahil edersek bu 930 bin metreküpe kadar çıktı. Ankaralılardan ricada bulunmuştuk. 650 bin metreküpe, hele hele 600 bin metreküpe düştüğümüz takdirde kesinlikle suyun kesilmeyeceğini ifade etmiştik. Ankaralılara teşekkür ediyorum. Ayın 15'inden itibaren rakamlar düşmeye başladı. Su harcaması ayın 15-16'sında 700 bin, 17-8'inde 670 bin metreküplere düştü. Ankaralılara 'ha gayret' diyorum. Allah'ın izniyle biraz daha gayret edersek bu rakamlar 600 binlere kadar düşecek ve su kesintisine ihtiyacı kalmayacak. Tasarrufu bu patlaklardan önce yapsaydık zaten kesintiye gerek kalmazdı. "
Daha önce Ankaralılara tasarruf için 'yıkanırken ayaklarının altına kova koyup suyu biriktirmeyi, duş yerine saçlarını yıkamalarını' tavsiye eden Gökçek, harcamanın 600 bine düşmesi için dün yeni önerilerde bulunmazken, Kesikköprü Barajı'ndan 31 Aralık'a kadar su getireceklerini müjdeledi:
"Kesikköprü suyundan kimsenin şüphesi olmasın. Daha sağlıklı olması için gerekli önlemler alınacaktır. Suyun üst düzeyde arıtılması için tesis kuracağız" dedi.
Gökçek, Kesikköprü'den getirilecek suyun kalitesinin Çamlıdere'den gelen suyla eşdeğer olmadığını da ilk kez açıkladı.
Başbakan'a 'Hatalıyım' dememiş
Gökçek, haklarındaki eleştirileri yanıtlarken "Bu konuda kendimi sorumlu hissetmiyorum. İhmalim yoktur, en ufak gecikmemiz söz konusu değildir" diye konuştu. Gökçek, Erdoğan'ın "Kesintiler konusunda hatasını kabul etti" sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Sayın Başbakan benden neden suyu kestiğimi sordu. 'Tasarruf için kesmek zorundayız' dedim. Ancak patlamalar beni çok sıkıntıya soktu. Allah korusun bir ölüm olsa kendimi hiç affedemezdim. Bundan dolayı 'neden kestim diye kendi kendime hayıflandığımı' söyledim. Sayın Başbakan'ın söylediği bu..."
Personele 'sabotaj' suçlaması
Kesinti sırasında personelinin sabotajına uğradığını da savunan Gökçek, "Kasıtlı olarak arızalar kaydedilmemiş. Bunu, Batıkent bölge sorumlusu ve iki amirin yaptıklarını gördük" iddiasında bulundu.