Gökdelen cep deler!

Avrupa'nın en yüksek gökdelenlerinin Levent'te yapılacağı, bu yapılar sayesinde İstanbul'a yeni yatırımların geleceği açıklanan bugünlerde, mimar ve şehir plancılarının yanı sıra eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da bölge seçimine tepki gösterdi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa'nın en yüksek gökdelenlerinin Levent'te yapılacağı, bu yapılar sayesinde İstanbul'a yeni yatırımların geleceği açıklanan bugünlerde, mimar ve şehir plancılarının yanı sıra eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna da bölge seçimine tepki gösterdi. İmar planlarında bölge için öngörülen yoğunlukların çok üzerine çıkıldığını belirten Gürtuna, belediye ve Dubai Holding'in 5 milyar dolarlık yatırımının şehre 15-20 yıl sürecek yapboz dönemi ve 20 milyar dolarlık altyapı maliyeti yükleyeceğini söyledi.
Plan 2023'e göre yapıldı
Gürtuna, 25 yıllık bir planla, şehrin 2023 yılı düşünülerek şehrin nüfus yoğunluklarına göre imar planlarının düşünüldüğünü ve buna göre kanalizasyon, içme suyu, yağmur suyu kanalı, elektrik, doğalgaz, telefon hatları yapıldığını belirten Gürtuna, gökdelenlerle tüm bu altyapıların yetersiz kalacağını savundu. Gürtuna, altyapı yenilemesinin her kat için 300 bin YTL'ye çıkacağını belirterek, şunları söyledi:
Her taraf tıkanacak: Bu girişimlerle İstanbul altyapı yetersizliğiyle karşı karşıya kalacaktır. Bütün cadde ve sokaklar, ya altyapının getirdiği sorunları yaşayacak ya da yeniden kazılıp yeni inşaatlar yapmak gerekecek.
Kazma-bozma süreci başlayacak: İstanbul'da hiç nüfus artışı yaşanmasa da, bu plan artışları İstanbul'u bir anda 20 milyon nüfuslu şehir haline getirecek. Üzerine asgari 20 milyar dolarlık altyapı yükü binecek ve İstanbul 15-20 yıllık bir kazma-bozma sürecine girecektir. Levent kavşağında, İETT garajına dev gökdelenler öngörülüyor. Burası zaten tıkanma noktası. Haliç'ten Taksim, Karaköy, Beşiktaş, Maslak ve İstinye'ye kadar Boğaz köprüleri dahil her taraf altyapısıyla tıkanacak.
Tayyip bey karşıydı: Şehrin altyapısının, yollarının bunu taşıması mümkün değil. Yüksek binalara karşı değiliz. Tayyip bey zamanında üç emsal sınırlaması getirmişti. Yani bir arsa alanının üç katından fazla bina yapılamaz. Buna karşı çıkmıştım, her yerde uygulamayalım diye. Biz şunu getirdik: Denizden İstanbul'un siluetini değiştirmeyelim ve merkezi alanlara yük getirmeyelim. Merkezdeki yükü yeni gelişme alanlarına taşımak gerekirken, merkezi alanlara yük getiriyoruz.
'Fransızlar aptal mı?' İngilizler ne aptal adamlarmış, Hyde Park, Green Park kent merkezinde duruyor, gitmişler Landon city diye bir yer yapmış ve gökdelenlerin orada yapılmasına izin vermişler. Yine Fransa'da merkezdeki Concorde meydanı dururken, Le Defance diye ayrı bir bölge üretmiş ve gökdelenleri orada yapma izni vermişler. Bunlar aptal herhalde.
Sözen: Bölge kaldırmaz
1989-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen, gökdelen projelerinin yerini eleştirdi. Büyükdere Caddesi üzerindeki yapılaşmaların yarattığı altyapı sorununa dikkat çeken Sözen, "Kent planlaması açısından sayın Gürtuna'nın söyledikleri doğru. Oranın altyapısı bu yoğunlaşmaya uygun değil.
O arazi, Bedrettin Dalan döneminde belediyeye intikal etti. Bölge halkı oranın yeşil alan olarak kullanılmasını istiyor. Tabii iktidarın yeşil alana saygısı ortada. O bölgeye o kadar inşaat yapıldı ki, oranın altyapısı bunu kaldırmaz" dedi.
Gökçe: Hesap doğru
İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe de Ali Müfit Gürtuna'ya destek verdi. Gökçe şöyle konuştu: "Tüm altyapı ve üstyapının yenilenmesi, akaryakıt ve işgücü kaybı da göz önünde bulundurulduğunda hesaplama doğrudur. Gelecek yatırımlardan çok daha fazlasını şehir halkı ödeyecek. Cevahir Alışveriş Merkezi tek başına bölgedeki trafiğe yüzde 22 yoğunluk getirdi. Ondan çok daha fazla nüfus yoğunluğu barındıran Dubai Towers'ın trafiğe ve altyapıya vereceği zararı düşünün."


    http://www.radikal.com.tr/7612917612910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.