Gökhan'ın okuma azmi

Hastalığı nedeniyle ilkokula 11 yaşında başlayabilen Gökhan Demirci'nin okuma azmi herkesi şaşırtıyor. 1.5 yaşında kronik astım hastalığına yakalandıktan sonra yaşamını oksijen tüpüne bağlı sürdürmek zorunda kalan Gökhan, okulun en başarılılarından.
Haber: YALÇIN İREŞ / Arşivi

KONYA - Hastalığı nedeniyle ilkokula 11 yaşında başlayabilen Gökhan Demirci'nin okuma azmi herkesi şaşırtıyor. 1.5 yaşında kronik astım hastalığına yakalandıktan sonra yaşamını oksijen tüpüne bağlı sürdürmek zorunda kalan Gökhan, okulun en başarılılarından.
Ders aralarında bahçede arkadaşlarıyla oynarken yorulan ve nefes alması zorlaşan Gökhan, okul müdürünün odasına giderek oksijen tüpünü kullanıyor. Solunumu normale dönen Gökhan sonra tekrar arkadaşlarının yanına gidiyor.
Baba da hasta
Erenköy Zeki Altındağ İlköğretim Okulu birinci sınıfta okuyan Gökhan'ın babası Zeki Demirci de nefes darlığı ve kalp hastalığından dolayı çalışamıyor. Baba Demirci için aylık 1 milyar lira olan ilaç masrafları ve oksijen tüpü giderleri valilik tarafından karşılanıyor.
Büyüyünce doktor olup, kendisi gibi hastaları tedavi etmek istediğini belirten Gökhan, "Hasta olduğum için dört yıl okula gidemedim. Şimdi kendimi biraz iyi hissediyorum ve okula başladım. Nefes almakta zorlandığım zamanlarda okul müdürümüzün odasına kurulan oksijen tüpünü kullanıyorum. Bana yardımcı olanlara teşekkür ederim" dedi.
Gökhan'ın ablası Ayşegül Demirci de, aynı hastalıkla yıllarca mücadele ettikten sonra, geçen yıl hayırsever bir işadamı tarafından tedavi ettirildi. Öğretmeni Fatih Büyükkarakurt, Gökhan'ın başarılı bir öğrenci olduğunu söyledi. Büyükkarakurt, Gökhan'ın, azmiyle diğer öğrencilere örnek olduğunu kaydetti.
Okul müdürü Ali İhsan Yalçın, 11 yaşında olmasına rağmen Gökhan'ı eğitime birinci sınıftan başlattıklarını belirterek, "Sınıfın en başarılı öğrencilerinden. Gökhan için elimizden geleni yapıyoruz. Derste nefes almakta zorlanınca öğretmenine söylüyor ve odamdaki oksijen tüpüne bağlıyoruz. Tek isteğimiz var: Gökhan iyileşip okusun" dedi.