Göklerin birincisi

Hava Harp Okulu'nun Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde okuyan 20 yaşındaki Özge Özel okul tarihinde dönem birincisi olan ilk kadın teğmen oldu.
Haber: SUNA AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Bir asker babanın asker kızı Özge Özel. Henüz 16 yaşında havacı bir subay olmaya karar verdiğinde önündeki zorlu dört yıldan korkmadan, azimle çalışmasının ödülünü, dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in elinden aldı. Hava Harp Okulu tarihinin ilk dönem birincisi kadın teğmeni olan Özel, "Kadınların da bu işi başarabileceğini" belirtirken sevincini de ailesiyle paylaştı.
Hava Harp Okulu'na adımını attığında toplam 3840 ders saatinden oluşan uzun ve zorlu dört yılı vardı Özge'nin önünde. Çok çalışarak zorlu günleri geride bırakan ve şimdi başarmanın mutluluğunu yaşayan Özge Özel, Hava Harp Okulu'nun Elektronik Mühendisliği Bölümü'nün 47. dönem mezunu olarak 220 arkadaşıyla birlikte dün diplomasını alarak teğmen oldu. Özge, dönem birincisi olabilen ilk kadın öğrenci unvanıyla okul tarihine geçti.
Coşkulu tören
Hava Harp Okulu'nda dün gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve eşi Olcay Kıvrıkoğlu ve İstanbul Valisi Erol Çakır ile mezun teğmenlerin aileleri katıldı. Tören Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk tarafından karşılanan Sezer'in tören kıtasını selamlamasıyla başladı. Sezer, öğrenci alayının, 10. Yıl Marşı'nı okuyarak tören alanındaki yerini almasının ardından, "Rütbeleriniz kutlu olsun" diyerek, mezunları kutladı.
İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Hava Harp Okulu Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Bilgin Balanlı, Hava Harp Okulu'nun 50 yıllık tarihi süreç içerisinde büyük aşamalar kaydettiğini belirtti. Balanlı, okulun çağın koşulları ve ihtiyaçlarına göre yenilendiğini, bilgi ve becerisini en üst düzeyde kullanmasını bilen, ülkesine ve milletine hizmet etmek için canlarını feda etmeye hazır subaylar yetiştiren bir irfan yuvası olduğunu söyledi.
16 kadın teğmen
Dönem birincisi Özge Özel'e diploması Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ikinci Sedat Ebcin'e TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, Üçüncü Şakir Tirsi'ye de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından verildi. Dereceye giren diğer teğmenlere ise diplomaları sırasıyla Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan tarafından verildi. Bu yıl Hava Harp Okulu'ndan 16 kadın teğmen mezun oldu. Törende daha sonra Hava Harp Okulu Marşı çalındı ve tören geçişi yapıldı.
Türk Yıldızları da tören sırasında gösteri uçuşu yaptı. Sezer, Kıvrıkoğlu ve diğer davetlilerin tören alanından ayrılmasından sonra mezun olan gençler kılıçlarını birbirlerine tokuşturarak mezuniyetlerini kutladılar, ellerindeki çiçekleri ailelerine attılar.
***
Şimdi sırada generallik var
Mezuniyet töreninde konuşan teğmen Özge
Özel, mezun olmaktan duyduğu gururu dile getirerek "Fedakârlık, vatan sevgisi ve hayatını bir karış vatan toprağı için feda etmenin borç olduğunu bizlere siz öğrettiniz. Hiç şüpheniz olmasın ki, bu uğurda beyaz kefenleri ak gelinlik gibi giyer, vatan uğruna şehadetimizi size en mukaddes hediye diye sunarız" diye konuştu. Konuşmasının ardından mezun olan öğrencilere and içiren Özel, yaş kütüğüne 47. dönem uçak maketini çaktı.
Albay baba gururlu
Tören sonrasında babası albay Reşit Özel, annesi Hülya, ablası Elçin ve babaannesi Handan Özel'le kucaklaşan başarılı teğmen, "Dört yıldır hep birinciydim. Kadınların da bu işi başarabileceklerini kanıtladım" diye konuştu. Kızının asker olma isteğine önceleri karşı çıktığını belirten albay Reşit Özel ise "Doğrusu bu kadar zorlu bir mesleği başarabileceğine inanmıyordum. Ama yanıldığımı gösterdi." dedi. Reşit Özel, her askerin gönlünden bir gün general olmak geçtiğini belirterek, "Umarım Özge'yi de bir gün general olarak görebilirim" diye konuştu. Anne Hülya Özel de kızıyla gurur duyduğunu söyledi.