Gökova koruma altına alındı

Gökova Körfezi'ndeki deniz canlılarını korumak için seferber olan Muğla Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, kaçak avcılara karşı 24 saat devriye geziyor.

MUĞLA - Gökova Körfezi'ndeki balık ve canlı neslini korumak için seferber olan Muğla Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, iki tekneyle 24 saat devriye gezerek, kaçak avlananlara göz açtırmıyor.
'Yeryüzündeki cennet'
Fransız denizbilimci Jacques Cousteau'nun "Yaşarken cenneti görmek istiyorsanız, mutlaka Gökova'yı görün" dediği, dantel gibi koyları, berrak suyu ve barındırdığı canlılarla dünyanın sayılı körfezlerinden biri olan Gökova Körfezi sıkı koruma altına alındı. 'Doğal akvaryum' niteliği taşıyan Körfez'in yaklaşık 500 balık ve bine yakın da canlı türüne evsahipliği yaptığını belirten Tarım İl Müdürü Hadi Kayhan, alınan önlemleri şöyle anlattı:
5 bin YTL'ye kadar ceza
"Körfezdeki balık ve canlı çeşitliliğini korumak için, iki tekneyle 24 saat nöbet tutuyor, yasak zamanda, yasak yerde ve yasak canlılara karşı yapılan avlanmaları denetliyoruz. Denetimler sonucu malzemelere el koyulurken, 216 YTL (216 milyon lira) ile 5 bin YTL (5 milyar lira) arasında para cezası kesiyoruz."
Foseptik atıklarının da bundan sonra körfeze kesinlikle bırakılmayacağını belirten Kayhan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Akyaka Belediyesi şu anda arıtma tesisi kuruyor. Bu tesis iki ay içinde tamamlanacak ve foseptik atıkları denize boşaltılmayacak. Gökova, bundan sonra canlı türlerinin tehlike olmaksızın yaşadığı ve insanların rahatça denize girebileceği bir körfez olacak. El birliğiyle körfezdeki balık çeşitliliğini koruyacağız. Dünyanın cennet koylarından biri olan bu güzellik sonsuza kadar bakir ve temiz kalacak."
750 balıkçı aile var
56 mil uzunluğunda ve 600-650 metre derinliğindeki Gökova Körfezi'nde lagos, orfoz, mercan gibi küçük balıklardan köpekbalığı ve vatoz gibi büyük türlere kadar 500 balık çeşidi, binden fazla da canlı türü bulunuyor. Körfez ayrıca nesli yok olmaya yüz tutan deniziğnesi, denizatı, kravatbalığı gibi birçok canlı türüne evsahipliği yapıyor. Körfezi besleyen 25 ayrı tatlı su kaynağının içerdiği mineraller balıkların hem daha büyük hem de daha lezzetli olmasını sağlıyor.
Gökova Körfezi doğal güzelliğinin ve canlı çeşitliliğin yanı sıra ekonomik olarak da bölge halkına fayda sağlıyor. Bölgede 750'ye yakın aile geçimini balıkçılıktan kazanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7352967352960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.