Göksu Firkateyni'ne Gül'den sürpriz ziyaret

Göksu Firkateyni'ne Gül'den sürpriz ziyaret
Göksu Firkateyni'ne Gül'den sürpriz ziyaret

Aden Körfezi’nde görev yapan TGC Göksu Firkateyni’ni hac farizasını yerine getirmek için bu ülkede bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün ziyaret etti. Gül, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde yürütülen deniz haydutluğu ile mücadele harekâtına destek sağlamak maksadıyla 6 aydır Aden Körfezi ve Somali açıklarında görev yapan TCG Göksu Firkateyni’nde denizcilerle bayramlaştı.
Gemi komutanı Dz. Kur. Yb. Ahmet Gül ve gemi personeli tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, geminin platformuna çıkarak, hazır bekleyen tören mangasını “Merhaba asker ” diyerek selamladı. Daha sonra geminin içine geçen Cumhurbaşkanı Gül’e, geminin komutanı tarafından gemi kepi takdim edildi. Subay salonunda kendisine brifing sunulan Cumhurbaşkanı Gül, brifingin ardından gemi şeref defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Gül’e burada gemi şildi takdim edildi. Savaş Harekât Merkezi’nde de, Cumhurbaşkanı Gül’e komuta kontrol sistemiyle ilgili bilgi sunuldu.
Gemi personeline hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, “Dost, kardeş ülke olan Suudi Arabistan sularında Cidde Limanı’nda sizleri ziyaret etmekten gurur duyuyorum. Bayramınızı tebrik ediyorum”dedi...Gül sözlerini şöyle sürdürdü: Sizler Barbaros Hayrettin’in çocuklarsınız. Türk Denizcileri dünyanın bütün denizlerinde kendilerini göstermişlerdir. Bugün sizler Türkiye olarak çok önem verdiğimiz bir görevi yapıyorsunuz. Hint Okyanusu’nda suların güven içinde olması için, özellikle Somali’deki Türk yardımlarının güvenli ulaşabilmesi için değerli bir görev içindesiniz. Sizlerle bayramlaşmaktan gurur duydum” dedi.