Göktaş'tan 5 bin kişilik 'fişleme' ifadesi

İSTANBUL - Üçüncü Ergenekon iddianamesinin önemli sanıklarından olan Avukat Levent Göktaş, Ergenekon’un kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanıyor. İddianamede, emekli albay ve Ankara Barosu’na kayıtlı Levent Göktaş’ın ev aramasında, ‘51 nolu DVD’ diye adlandırılan bir DVD’nin bulunduğu, içinde de ‘İrticai faaliyette bulunduğu tespit edilen kamu personeli’ başlıklı dokümanda 5 bin 763 kişiye ait özel ve kişesel bilgilerinin yer aldığı belirtiliyor. Yine aynı DVD’de Başbakan dahil bazı bakanlar ve bürokratlar hakkında da özel ve kişisel bilgilerin yer aldığı üç sayfalık doküman bulunduğu anlatılıyor. Ayrıca 51 nolu DVD’de çok sayıda gizli askeri belgelerin olduğu da yer alan bilgiler arasında.
Göktaş’ın ifadesi avukat olduğu gerekçesiyle Emniyet’te alınmadı. Ancak savcılığa verdiği ifadede Göktaş, özellikle gizli askeri belgeler ve diğer belgelerden bilgisinin olmadığını söylerken, ‘İrticai faaliyette bulunduğu tespit edilen kamu personeli’ belgesiyle ilgili konuştu. Göktaş belgeyle ilgili savcılara verdiği ek ifadede şunları dedi:
“2001’de Özel Kuvvetler Komutanı N B’nun MGK’ya bir sunum yapılacağını söyledi. Genelkurmay’da bilgisi dahilinde bir çalışma yapılmasını istedi. Bunun üzerine kendisinin gönderdiği bir tim Mersin, Adana ve İstanbul bölgesinde Genekurmay Psikolojik Harekât TİM’leri ile buluştum. Bu çalışmayı yaptım. Gelen sonuçları tek başıma topladım. İki-üç aylık çalışma sonucu oluşturulan bilgileri tek bir liste halinde siyah bir diskete aktardım. Komutan N... B...’na verdim. Bu disketi Genelkurmay’a götürdüm. Disketi mühürlü zarf içinde teslim ettim. Aynı disketteki bilgilerin bir kısmını 51 nolu DVD’de bir kısmını da Fikret Emek’te elde edilen dijital verilerde bulundu. Tek suret olan bu disketin Fikret Emek tarafından bu raporları hazırlayan timlerden alındığını ya da Fikret Emek’in Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı İstihbarat Tim Komutanı olduğu için oradan temin etmiş olabilir.”
Göktaş ayrıca ifadesinde, Ankara’daki hukuk bürosunda dört avukat çalıştığını, 51 nolu DVD’nin kendi odasında bulunmadığını, bu DVD ile ilgisinin olmadığını söyledi.
Göktaş’ın adı Poyrazköy’de bulunan mühimmatda da geçmişti. Kazılar, internetten gelen ihbar üzerine başlatıldığı iddia edilmişti. İddianameye göre, yapılan ihbarda, Bedrettin Dalan’ın arazisine gömülen muhimmat Levent Göktaş’a bağlı bir birlik tarafından, eylem yapılmak amacıyla 20-25 gün önce  gömülmüştü. Ergenekon adına  eylem için Göktaş’tan talimat bekleniyordu. (Radikal)