Gökten bu kez vergi düştü

Gökten bu kez vergi düştü
Gökten bu kez vergi düştü
Bingöl'ün Sarıçiçek Köyü'ne 2 Eylül'de göktaşı düştü. Köyde inceleme yapan bir profesörün anlatımlarının ardından köylüler göktaşının gramını internetten 15 ile 60 dolar arasında satmaya başladı. Haberin duyulmasının ardından köyde inceleme yapan Maliye ekipleri, göktaşının vergiye tabi tutulacağını bildirince köylüler tepki gösterdi.

RADİKAL - Bingöl'ün Sarıçiçek Köyü'ne 2 Eylül tarihinde düşen göktaşlarının peşine Maliye de düştü. Bingöl Maliye Müdürlüğü Ekipleri, Sarıçiçek Köyü'nde yaptığı incelemede göktaşının vergiye tabi tutulacağını bildirdi.

Bunun üzerine köylüler, "Göktaşı gökten gelmiştir, vergiye tabi tutulacağını düşünmüyoruz" dediler.

NE OLMUŞTU?

Sarıçiçek Köyü'ne 2 Eylül tarihinde düşen göktaşı parçaları, köylülerin yüzünü güldürmüştü. Göktaşı parçalarını yurtdışındaki meraklılarına satan köylülerin ciddi bir gelir elde ettikleri belirtilirken, köylülerden Mehmet Nezir Ergün, göktaşı parçalarının gramına 15 ile 60 dolar fiyat verildiğini anlatmıştı.

Ergün "Bu taşı daha önce değersiz zannediyorduk. Bu taşın asıl değerini İstanbul Üniversitesi'nden bir akademisyenin tespiti ile öğrendik. Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı. Ruslar 15 dolardan 60 dolara kadar satın aldılar. Almanlar da taş için buraya geldi. Geçen hafta sadece 200 bin dolar döviz bıraktı. İnşallah bu taştan herkes bulur. Gariban insanlar hep arıyor. Onların daha ihtiyacı var" demişti.