Gökten gelen para: Gramı 60 dolar

Gökten gelen para: Gramı 60 dolar
Gökten gelen para: Gramı 60 dolar
Bingöl'ün merkez Sarıçiçek Köyü yakınlarına düşen göktaşı parçalarını yurt dışında meraklılarına satan köylüler, kısa sürede iyi bir gelir kapısına kavuştu. Köy sakinlerinden Mehmet Nezir Ergün, taşları daha önce değersiz bildiklerini belirterek, "Bu taşın asıl değerini İstanbul Üniversitesi'nden bir akademisyenin tespitiyle öğrendik. Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı" dedi.

RADİKAL - Sarıçiçek Köyü'ne 2 Eylül tarihinde düşen göktaşı parçaları, köylülerin yüzünü güldürdü. Göktaşı parçalarını yurt dışındaki meraklılarına satan köylülerin ciddi bir gelir elde ettiklerini belirtilirken, köylülerden Mehmet Nezir Ergün, göktaşı parçalarının gramına 15 ile 60 dolar fiyat verildiğini anlattı.

Ergün, "Bu taşı daha önce değersiz zannediyorduk. Bu taşın asıl değerini İstanbul Üniversitesi'nden bir akademisyenin tespiti ile öğrendik. Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı. Ruslar 15 dolardan 60 dolara kadar satın aldılar. Almanlar da taş için buraya geldi. Geçen hafta sadece 200 bin dolar döviz bıraktı. İnşallah bu taştan herkes bulur. Gariban insanlar hep arıyor. Onların daha ihtiyacı var"dedi.

Göktaşı sayesinde köylerinin büyük ilgi gördüğünü belirten Ergün, şöyle devam etti: "İnternet üzerinden de müşteri arıyorlar. Amerikalı yetkililer ve koleksiyoncular bile takip ediyor. Danimarka'da bile irtibatlı olduğumuz insanlar var. İnşallah burası turistlerle dolacak. Çevre illerden kamyonlarla insanların geliyor ve alanda taş arıyorlar. Şu ana kadar en yüksek 1470 gram taş bulduk. Taşların ağırlığı 1 gram ile 1.5 kilo arasında değişiyor. Taşın değerli olduğunu anladıktan sonra, alıcıları da çoğaldı" diye konuştu.
DHA-Aziz ÖNAL