Gökten kırmızı yağmur ve çamur yağdı

Gökten kırmızı yağmur ve çamur yağdı
Gökten kırmızı yağmur ve çamur yağdı

Sabah otomobillerini toz ve çamur tabakası altında bulanlar oto yıkamacılara koştu. FOTOĞRAF: HAYDAR TOPRAKÇI / AA

Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Karadeniz önce toz bulutlarının sonra yağmurun etkisi altında kaldı. Yağmur çöl kumunun etkisiyle kırmızı yağdı

ERZURUM - 2009 yılı Türkiye’ye bol yağışın yanı sıra toz ve çamur yağmuru da getirdi. Güneydoğu’da zaman zaman görülen toz bulutları bu kez Doğu Anadolu ve Karadeniz’e kadar çıktı. Görüş mesafesini düşüren toz bulutu nedeniyle ulaşım aksadı. Toz bulutlarının ardından yağış etkili olunca Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de pek çok kentten kırmızı yağmur yağdı. Kırmızı balçık tabakasıyla kaplı sokaklarla bölge Mars topraklarını andırdı.  Oto yıkamacıların önünde uzun kuyruklar oluştu. 
Meteroloji yetkilileri toz bulutunun etkili olduğu kentlerde astımı, alerjisi ve kalp rahatsızlığı bulunanlardan sokağa çıkmamalarını, çıkmak zorunda kalırlarsa da maske kullanmalarını istedi.
Suriye, İran ve Irak’tan geldi: Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Doğu Anadolu, Doğu Akdeniz’den gelen alçak basıncın etkisindeydi. Suriye, Irak ve İran’dan gelen çöl kumları Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da etkili oldu. Çöl kumlarının etkisiyle yağmur kırmızı yağdı. 

Şırnak: Toz bulutları önceki gün öğlen saatlerinden itibaren Şırnak’ın üzerini örttü. Ardından çiseleyen yağmurla otomobillerin üstü çamurla kaplandı.
Göz gözü görmedi: Bingöl, Şırnak merkez ile Cizre, Silopi ve İdil’de toz nedeniyle şehirler arası ulaşım güçlükle sağlandı. Ev ve  işyerlerinin camları 2 santim kalınlığında toz tuttu. Bingöl’de görüş mesafesi 20 metreydi
Doğu Karadeniz toz şaşkını: Trabzon, Gümüşhane, Rize, Giresun ve Artvin’de sabaha karşı çiseleyen yağmurla birlikte çamur yağdı. Çamur yağmuru iki gün etkili olan toz bulutunun ardından geldi. Trabzon Havalimanı pisti yer yer çamur nedeniyle kayganlaşınca SunExpress uçağı Samsun’a inmek zorunda kaldı.  Sabah uyandığında her tarafın çamurla kaplandığını gören Trabzonlu İhsan Topal şaşkındı. İşadamı Ferhat Akyıldız ise “Aracın camlarından dışarısını göremedim” dedi.
Van’da uçaklar durdu, Gevaş’ta okullar tatil edildi: Van’ın Gevaş ilçesinde toz bulutu ve fırtına nedeniyle okullar tatil edildi. İstanbul-Van uçak seferleri iptal edildi. Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtınada bazı binaların çatıları uçtu, enerji nakil hatları nedeniyle birçok bölgeye saatlerce elektrik verilemedi.
Bugün etkisini yitirecek: Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Murat Şahin durumu şöyle değerlendirdi:
“Bu, önceki akşamdan başlayan meteorolojik bir olay. Türkiye’nin Güneydoğu illerinden başladı ve Doğu Anadolu’dan geçerek Karadeniz’e kadar ulaştı. Yarın (bugün) sabah saatlerinde Batman ve Siirt hattında görülebilecek. Öğle saatlerinde ise tamamen etkisini kaybedecek. Çamurlu yağış, Karadeniz’de yaygın görülen bir olay değil. Ancak kuvvetli rüzgârlarla toz bulutları ulaştığında, Karadeniz’de nadiren görülür.”  (dha, aa)