Göktürk-2 bugün uzaya fırlatılıyor

Göktürk-2 bugün uzaya fırlatılıyor
Göktürk-2 bugün uzaya fırlatılıyor
Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2, bugün Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden uzaya gönderilecek.

Göktürk-2, Çin’deki olumsuz hava şartlarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başlayacak. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından üretilen Göktürk-2, bugün Türkiye saatiyle 18.12.52’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gansu Eyaleti’nde bulunan Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden uzay yolculuğuna başlayacak.
Fırlatma anı canlı yayınla Ankara’dan da takip edilecek ve ODTÜ yerleşkesindeki TÜBİTAK UZAY’da tören düzenlenecek.
686 km’de konuşlanacak
***Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da katılacağı törende, Çin’deki fırlatma üssü ile Ankara ve Norveç’teki yer istasyonlarında görev yapan TÜBİTAK UZAY ekipleriyle canlı bağlantı yapılacak. Fırlatma süreci ile ilgili tüm bilgiler, toplantıyı izleyen katılımcılarla saniye saniye paylaşılacak.
***Savunma ve kalkınma alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap verecek uydu, dünyadan 686 kilometre yükseklikte konumlanacak. Fırlatmadan sonra ilk sinyal, Ankara’dan 21.25’te alınacak. İlk sinyalin ardından uydudan sıcaklık, akım, gerilim gibi sağlık bilgilerinin akışı başlayacak.
***Ardından milli uçuş bilgisayarı Bilge açılarak, uydunun roketten ayrılması sırasında oluşan takla hareketi gönderilen komutlarla durdurulacak.
Uydu üç eksende kontrol edilerek, dünya üzerinde istenen noktalara bakması sağlanacak. Daha sonra güneş panelleri teker teker açılarak uydunun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretilecek. Uydudan ilk görüntülerin 25-30 Aralık tarihleri arasında indirilmesi planlanıyor. (ANKARA / AA)