Gökyüzünde 'şenlik' var

TÜBİTAK'ın Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, yarın Türkiye'nin dört bir yanından 400 gökyüzü tutkununu buluşturacak.

ANTALYA - TÜBİTAK'ın Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, yarın Türkiye'nin dört bir yanından 400 gökyüzü tutkununu buluşturacak. Katılımcılar, bu yıl sekizincisi düzenlenen şenliğin ilk günü, saat 24.00'ten sonra çıplak gözle saatte 60 meteor sayılabilecek.
TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi tarafından düzenlenen şenlik, 12-14 Ağustos tarihlerinde, deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikte bulunan Saklıkent'te düzenlenecek. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Zeynel Tunca, şenlik kapsamında gökbilimle ilgili seminerler, saydam ve video gösterileri, gökyüzü hakkında bilgilendirmeler, akanyıldızlar ve gözlemleri, gökcisimlerinin adlarının kökeni, teleskop, gökyüzü fotoğrafçılığı, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ve Türkiye'de yapılan çalışmalar, uzay araştırmaları, değişen yıldızlar ve gözlemlerinin anlatılacağını söyledi. Tunca, Türkiye'nin dört bir tarafından 400 kadar gökyüzü tutkununun katılacağı şenlikte 2 bin 550 metre yükseklikte bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde de teleskoplarla gökyüzünün gözleneceğini belirtti.
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi görevlisi Dr. Tuncay Özışık da şenliğin ilk günü saat 24.00'ten sonra çıplak gözle saatte 60 meteorun sayılabileceğini söyledi. Antalya şehir merkezinde ışık kirliğinin çok fazla olduğunu ve bu nedenle meteorların zor görüldüğünü ifade eden Özışık, şöyle devam etti:
"Ancak şenliğin yapılacağı Saklıkent'te çıplak gözle saatte 60 meteor sayılabilecek. Gökyüzü sevdalıları, Venüs ve Jüpiter'i akşam saatleri, Ay'ı gece yarısına kadar, Mars ve Satürn'ü ise sabaha karşı kısa bir süre gözleyebilecek. Ayrıca şenlikte parlak yıldızlar ve takımyıldızlarıyla bulutsular (parlayan yıldızlardan arta kalan gaz ve toz ortamı) izlenebilecek."


    http://www.radikal.com.tr/7544087544080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.