Gola Çetu Parkı yeşil kalacak

Gola Çetu Parkı yeşil kalacak
Gola Çetu Parkı yeşil kalacak
Alevilerin kutsal saydığı ve yıkılacağı belirtilen Gola Çatu Parkı yıkılmayacak. Bakan Eroğlu, "Parkı yıkmayacak, genişleteceğiz" dedi.

Tunceli ’de Uzunçayır Barajı kamulaştırma alanı içerisinde kalan, halk arasında Gola Çetu Parkı olarak bilinen Hızır Gölü Parkı’nın yıkılacağı iddialarına ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “O kardeşlerimizin mukaddes saydıkları yerleri muhafaza etmek, korumak, geliştirmek bizim boynumuzun borcu” dedi.
Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Faruk Abdullah’ı bakanlıkta kabul eden Eroğlu görüşme sonrası soruları yanıtladı. “O kardeşlerimizin mukaddes saydıkları yerleri muhafaza etmek, korumak, geliştirmek bizim boynumuzun borcu” diyen Eroğlu, mahkemede görülen davanın daha önce açılmış bir dava olduğunu belirterek o alanın yeşil olarak kalacağını söyledi. Eroğlu, “Yukarıda bazı mukaddes alanlar var onları da geliştireceğiz daha da güzel hale getireceğiz. Herhangi bir problem yok şu anda” dedi.
Tunceli’de bulunan Gola Çetu Parkı Uzunçayır Barajı kamulaştırma alanı içerisinde kaldığı için yıkılacağı iddiaları gündeme gelmişti. Bölge halkının tepkileri üzerine Alevi vatandaşların kutsal mekân olarak saydıkları parkın yıkılmayacağı duyurulmuştu. Mahkemede sürmekte olan davanın sadece parkın mülkiyetine ilişkin bir dava olduğu bildirilmişti.


  ETİKETLER:

  Alevi

  ,

  Hindistan

  ,

  Tunceli

  ,

  orman

  ,

  Enerji