Gölbaşı davası sanıkları için tahliye kararı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın (ÖKK) Gölbaşı'ndaki inşaat ihalesinde devletin 118.6 milyon YTL zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davada tutuklu sanıklar müteahhit Ali Osman Özmen ile mühendis yüzbaşı Hüseyin Ceylan'ın tahliyesine karar verildi.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın (ÖKK) Gölbaşı'ndaki inşaat ihalesinde devletin 118.6 milyon YTL zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davada tutuklu sanıklar müteahhit Ali Osman Özmen ile mühendis yüzbaşı Hüseyin Ceylan'ın tahliyesine karar verildi.
Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasına tutuklu sanıklar Özmen ve Ceylan ile, 27 tutuksuz sanık ve sanık avukatları katıldılar.
Askeri personele rüşvet vermekle suçlanan şantiye şefi Mehmet Bahadır Gülse savunmasında kimseye rüşvet teklif etmediğini öne sürdü. Kullanılacak alüminyumu eski Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in seçtiğini belirten Gülse, inşaatın, projenin yeniden gözden geçirilmesi için durdurulması emrinin verildiği tarihten sonra, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ve şu anki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün tesisi gezdiğini de söyledi.
Daha sonra söz alan müteahhit Özmen ise hâkime, "Sayın hâkim 9 aydır tutukluyum. Bir komplo ile karşı karşıyayım. Allah aşkına tahliyeme karar verin" dedi.
Özmen cezaevinden çıkamayacak
Diğer sanıkların tahliye yönündeki taleplerinin ardından ara kararı açıklayan duruşma hâkimi Aykanat Kaçmaz, Ceylan'ın üstüne atılı suçtan, Özmen'in ise ilk duruşmada görevsizlik kararı verilen resmi evrakta sahtecilik ve kamu kurumunu dolandırma suçlarının dışında kalan rüşvet, görevi kötüye kullandırmaya azmettirme ve sözleşme dışı imalatı kabul ettirme suçlarından tahliyesine karar verildiğini açıklayarak duruşmayı erteledi.
Ancak Özmen, tahliye kararına rağmen cezaevinden çıkamayacak. Tahliye için akseri mahkemenin diğer suçlardan verdiği görevsizlik kararının sonucu beklenecek.


    http://www.radikal.com.tr/7357227357220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.