Gölbaşı'nda Sikorsky düştü: 4 şehit

Gölbaşı'nda Sikorsky düştü: 4 şehit
Gölbaşı'nda Sikorsky düştü: 4 şehit
TSK'ya ait Sikorsky helikopter, periyoduk bakım sonrası deneme uçuşu sırasında Ankara Gölbaşı'nda düştü. 4 asker şehit oldu.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Ankara ’nın Gölbaşı ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Sikorsky tipi helikopter bilinmeyen bir nedenle düştü, 4 asker hayatını kaybetti. Genelkurmay Başkanlığı kazanın periyodik bakım sonrası tecrübe uçuşu sırasında gerçekleştiğini bildirdi.
Kaza Gölbaşı’ndan 12 km uzakta Bala ilçesi yol ayrımı yakınlarında Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın da bulunduğu Oğulbey mevkiinde meydana geldi. Kazanın gerçekleştiği alanın eğitim uçuşları için kullanıldığı ve sık sık helikopter uçuşlarının gerçekleştiği belirtildi. Olay yerine yakın bir noktada şantiyede çalışan görgü tanıkları askeri helikopterin alçak uçuş yaptığını, helikopteri ilk önce yakında bulunan bir evin çatısının çok yakınından geçtiğini gördüklerini aktardı. Alçak uçuş yapan helikopter kısa bir süre sonra yüksek gerilim hattı kablolarına çarparak düştü. Kazayı gören görgü tanıkları derhal itfaiye ekiplerine haber verdi.
Helikopterde hayatını kaybeden askeri personelin isimlerinin; Pilot Binbaşı Ahmet Duman, Pilot Üsteğmen Emre Acar, Teknisyen Kıdemli Başçavuş Erdinç Salkım ve Teknisyen Kıdemli Başçavuş Hüseyin Ulucan olduğu belirtildi.
Kazanın öğrenilmesinin ardından olay yerine çok sayıda itfaiye, 112 sağlık ekibi ve askeri personel sevk edilirke 4 askeri helikopter de kaza yerine indi. AFAD ve 112 Acil Servis ekipleri tarafından en kaz altından 4 askerin cenazesi çıkarılarak ambulanslarla götürüldü. Cenazelerin götürülmesinin ardından askeri yetkililer kaza kırım raporu için çalışmalarına başladı.
Genelkurmay Başkanlığı da yaptığı yazılı açıklama ile 4 askerin hayatını kaybettiğini doğruladı. Kaza ile ilgili idari ve adli soruşturmanın başlatıldığı belirtilen açıklamada olay hakkında şu bilgilere yer verildi: “17 Aralık 2013 tarihinde, saat 11:00 sularında, Ankara-Konya karayolu Balâ yol ayrımı 1 km güneyinde (Gölbaşı’nın 12 km güneyi), Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Komutanlığına ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterimiz periyodik bakım sonrası tecrübe uçuşu esnasında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı kaza kırıma uğramıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli aileleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza başsağlığı ve sabırlar dileriz.”