Gölcük'te 20 ton ağırlığındaki demir köprü çalındı

Gölcük'te 20 ton ağırlığındaki demir köprü çalındı
Gölcük'te 20 ton ağırlığındaki demir köprü çalındı
Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde geçen yıl şiddetli yağış sırasında taşan derenin ıslah çalışmaları nedeniyle sökülüp yeniden kurulmak için kenara konulan 20 ton ağırlığındaki köprü, oksijen kaynağı ile kesilip parçalara ayrılarak çalındı

GÖLCÜK - Daha önce Gölcük'e bağlı belde olan 4 yıl önce belediye teşkilatı kaldırılarak mahalleye dönüştürülen İhsaniye'nin Karakaş kesiminde oturanlar 15 yıl önce mahalleden geçen Hisardere'nin üzerine köprü yaptırttı. Bölgeye komşu olan yine daha önce belediye statüsünde olan Bahçeçik eski Belde Belediyesi'nden de yardım alan mahalle sakinleri, ceplerinden de para harcayarak yaptırılan 20 ton ağırlığındaki demir köprü sayesinde dereyi rahatça aşmaya başladı.

Geçen yıl yağan aşırı yağışlar sunucu dere taşınca Hisardere'de ıslah çalışmaları başlatıldı. Köprü de geçici olarak sökülüp derenin kenarına konuldu. Çevredeki bağ ve bahçelerine buradan geçmek zorunda olan semt sakinleri iki gün önce buraya geldiklerinde yaklaşık 20 ton ağırlığındaki köprüyü yerinde bulamayınca şaşırdı. Durumu da hemen Gölcük Emniyet Müdürlüğü 'ne bildirdi.

‘BİR GECEDE KÖPRÜ UÇTU MU?’

Polisler, olay yerinde yaptıkları incelemede, köprü demirlerinin burada kimliği belirsiz kişiler tarafından kesilip parçalandığını belirledi. Mahalle sakinlerinden Mustafa Karakaş, şöyle dedi:

"Bu köprüyü 15 sene önce Bahçecik Belediyesi'nden destek alarak yaptırmıştık. Karakaş mahalle sakinleri olarak kendi imkanlarımızla buraya montajını yaptırdık. Islah çalışmasından dolayı köprü sökülmüştü. Bir gecede köprü uçtu mu?"

‘KÖPRÜYÜ KİM ÇALMIŞSSA BULUNMASINI İSTİYORUZ’

Nuri Karakaş ise, çalınan köprünün üzerinden daha önce traktörleriyle geçtiklerini, bağ ve bahçelerine gittiklerini anlatırken, "Köprü sökülünce fazla su olmadığından, kurulana kadar derenin içinden geçiyoruz. Biran önce köprüyü kim çalmışssa bulunmasını istiyoruz" dedi.

Yapılan incelemelerde, 20 ton ağırlığındaeki köprünün oksijen kaynağı ile kesilip parçalandığı anlaşıldı. Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine harekete geçen polis köprüyü kimin çaldığını bulmak için araştırmalarını sürdürüyor.(dha/Soner Gülezer)