Golfü bırak yeşile bak!

Antalya Manavgat'taki Sorgun Çamlığı'nın golf alanı olarak tahsis edilmesini protesto eden 300 kişi, dün ağaçlara beyaz kurdele bağladı. Çevreciler golf alanı oluşturmak için yaklaşık 108 bin ağacın kesilmesi gerektiğini, bunun da doğal hayatı olumsuz etkileyeceğini savunuyor.

Fotoğraf: İbrahim Lalelİ/dha

ANTALYA - Manavgat'taki Sorgun Çamlığı'nın golf alanı olarak tahsis edilmesi bir gösteriyle protesto edildi.
Manavgat Sivil Toplum Platformu'nu oluşturan 30 dernek ve sivil toplum örgütü, Batı Akdeniz Çevre Platformu, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi, Alanya Çevre Derneği, Denizli Çevre Meclisi, Çıralı Çevre Kooperatifi, Mavi Yeşil Dostları Derneği, Beldibi Doğa Gönüllüleri, Bergama Halk Hareketi temsilcileri ve vatandaşlar dün Sorgun'da toplandı. Eyleme ilgi beklenenden az oldu. 432 dönümün golf oynamaya hazır hale getirilmesi için 108 bin adet ağacın kesilmesi gerektiğini belirten çevreciler, alanın bakımı ve böcekle mücadele için kullanılacak ilaçlarla Manavgat Irmağı'nın da zehirleneceğini yineledi.
Ağaçlara beyaz kurdele
Manavgat Sivil Toplum Platformu adına Yürütme Kurulu Başkanı avukat Sema Ecevitoğlu, ağaçlara beyaz kurdele bağladı. Sema Ecevitoğlu, kamu yararına aykırı olarak ormanları yok etmek isteyenlere karşı ortak hareket edeceklerini söyledi.
Eski Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı orman yüksek nühendisi Salih Sönmezışık, Sorgun'da ağaçların kesilmesi durumunda Manavgat'ın akciğerinin de yok olacağını anlatarak, "Bu orman elimizden giderse kum tepeleri de Manavgat Irmağı'na kadar gidecektir" dedi.
Eyleme, yörelerinde siyanürle altın aranmasına karşı başlattıkları eylemlerle ünlenen Bergamalılardan bir grup da katılarak destek verdi.
İkinci ihale açılacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu'nda yapılan değişiklik sonucu aldığı yetkiye dayanarak, Temmuz 2004'te 1/25 bin ölçekli Doğu Antalya Çevre Düzeni Planı'nda 'orman içi turistik mesire alanı' olarak ayrılan Sorgun Ormanı'nın tamamına yakınını, 'G1' ve 'G2' golf alanı adı altında ikiye ayırdı. 1450 dönümlük 'G1' alanı, 25 Haziran 2004'te 1 trilyon 50 milyar liraya, 49 yıllığına TURAB Turizm A.Ş.'ye tahsis edildi. Ormanın geri kalan bölümü için de yeni ihale açılacak.
Sorgun Çamlığı, bu sahilde kalan son ormanlık alan özelliğini taşıyor. Sorgun, Türkiye'nin Akdeniz sahillerindeki en büyük kızılçam ve fıstıkçamı ağaçlarına sahip.


    http://www.radikal.com.tr/7349987349980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.