'Gölü yıkayarak kurtardık'

'Gölü yıkayarak kurtardık'
'Gölü yıkayarak kurtardık'

FOTOĞRAF: KENAN GüRBüZ / AA

MUĞLA - Bafa Gölü’nde ‘şişme savak projesi’ sayesinde balık ve kuş çeşitliliği arttı. Projenin Türkiye’de bir ilk ve tek olduğunu söyleyen  DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap “Her yıl yağışlı sezonda temiz suyu göle vermek suretiyle gölü yıkayıp tuzluluğunu azaltıyoruz. Gölü yıkıyoruz. Şu an bu su bir taraftan giriyor bir taraftan çıkıyor. Su temizlenip yenilendikçe balık çeşitliliği arttı. Özellikle bu yıl yağışların erken başlamasıyla hem balık hem de kuş çeşitliliğinde büyük bir artış yaşanıyor” dedi. 
İndap’ın verdiği bilgiye göre proje, 2003’te başladı. Şimdi tek sorun köy çevresindeki zeytinyağı fabrikalarıyla köylerin atıkları.  
DSİ projesi sonucu, balık ve kuş çeşitliliğinin arttığını köylüler de doğruladı. 20 yıldır balıkçılık yapan Necmettin Yıldız memnun: “Şu an hiç balık ölümü yaşanmıyor, eski kokudan artık eser yok. Gölün üzerinde görülen yosunlar canlı yosunlar. Kirlilik göstergesi değil. Şu an gölde kefal, levrek, yılan balığı ve ender olarak çipura var. Temizlemeyle gölde yakaladığımız balık miktarında da artış yaşandı.” Ancak gölün üzerinde hâlâ çok sayıda plastik ve cam şişe, yağ bidonları ve atıkları gözleniyor. Muğla ve Aydın arasında yer alan Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonların zamanla körfezi doldurmasıyla oluşan bir doğa harikası. (aa)