Gönen'de mezarlıktaki cesetler sürükleniyordu

BALIKESİR - Şiddetli yağış Balıkesir’in Bandırma ve Gönen ilçelerinde de yaşamı olumsuz etkiledi. Bandırma’da mahsur kalan yüzlerce kişi asker ve sivil savunma ekipleri’nce kurtarılırken Gönen’de mezarlıktaki cesetler sürüklendi. 

İki apartman boşaltıldı
Bandırma’da önceki gece etkili olan yağış dün sabah yeniden başladı. Kentin girişindeki cadde ve sokaklar tamamen sular altında kaldı. Banvit’e ait yem deposu, dört katlı sebze ve meyve halinin birinci katını tamamen sular bastı.
Şehitlik ve kent mezarlığının girişinin de sular altında kaldığı Bandırma’da enerji nakil hatlarındaki arızalar elektriğin kesilmesine neden oldu. 100’e yakın ev ve işyerine su bastı, ilçede ekili alanlarda büyük zarar gördü. Selden etkilenen Sunullah Mahallesi’ndeki iki apartman yıkılma tehlikesine karşı boşaltıldı.
Banvit Fabrikası’nda çalışan yüzlerce işçinin ve kreşte bulunan 10’a yakın çocuğun mahsur kalmasına neden oldu. Fabrikada mahsur kalan çocuklar ve bazı işçiler Bandırma 6’ncı Hava Jet Üssü’ne ait helikopterler ve üstte arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılan botlarla fabrikadan çıkartıldılar. Bandırma’ya 7 kilometre uzaklıkta bulunan Banvit’ten sonra Şafaksan, Yemmak ve Kocaman Balıkçılık’a ait fabrikalarda mahsur kalan yüzlerce kişi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Mayın Filo Komutanlığı, Sivil Savunma ve belediye işçileri tarafından tahliye edildi.
Yağışların etkili olduğu Balıkesir’in Gönen ilçesinde dün köprüden düşerek sel sularına kapılan çiftçi 64 yaşındaki Hasan Yılmaz’a gece boyunca yapılan aramalara rağmen ulaşılamadı. 

Dört köy evi yıkıldı
Balıkesir’in Gönen İlçesi’nde dünden beri etkili olan ve aralıklarla devam eden şiddetli yağmur ve sularından Babayaka, Dereköy, Hafızhüseyinbey köyünde dört ev yıkıldı. Bandırma’da önceki gün metrekareye 245 kilogram yağmur düştü. Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Onur dün yağan altı saatlik yağmur sonucu da metrekareye 140 kilo yağış düştüğünü belirtti.
Gönen’de etkili olan yağışlar Dereköy’de mezarlığın zarar görmesine neden oldu. Dün dereye düşüp kaybolan Hasan Yılmaz’ı arama çalışmalarını sürdüren Sivil Savunma ekipleri, Dereköy’de bir süre önce ölen iki kişinin cesetlerine dere kenarında buldu. Yılmaz’a ulaşamayan ekipler, cesetleri tekrar mezarlığa defnetti. (dha)