'Gönül Abla şafak kaç?'

'Gönül Abla şafak kaç?'
'Gönül Abla şafak kaç?'

Gönül Purçu her yıl bir kez asker kaçağı olarak karakola götürülüyor.

İZMİR - Aydın Söke’de, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) düzenlemeleri sırasında nüfus kayıtlarına yanlışlıkla ‘erkek’ olarak işlenen 19 yıllık evli, iki çocuk annesi kadın her yıl polis tarafından ‘asker kaçağı’ olarak evinden alınıp karakola götürülüyor. Mahalelinin ettiği alaylarda cabası: ‘Abla şafak kaç’, ‘Nasılsın tertip’, ‘Merhaba asker.’
Polislerin de karşılarında kadın görünce şaşırdığını anlatan 36 yaşındaki Gönül Purçu, şöyle konuşuyor: “Üç yıldır karakola gidiyorum. Asker kaçağıymışım. Başvurmama rağmen hâlâ nüfustaki cinsiyetimi değiştirmediler. Konuyu bilenler, sokakta ‘Şafak kaç’, ‘Tertip nasılsın’, ‘Merhaba asker’ diyorlar. Benim de eşimin de psikolojisi bozuldu.”
Yanlışlığı düzelttirmek için Nüfus Müdürlüğü’ne dava açması gerektiğinin kendisine söylendiğini belirten Gönül Purçu “Dava açacak param yok” diyor.
Söke Nüfus Müdürlüğü yetkilileri ise sorunun giderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açılması gerektiğini belirterek, “İki erkek kayıtlarda evli görünüyor. Türk Medeni Kanunu’na göre iki erkeğin evlenmesi yasak. Purçu dava açmazsa cinsiyet tahsisi için kamu davası açacağız” dedi. (dha)