Gönül: Bedelli askerlik yok

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bedelli askerlik tartışmasını, "Mümkün değil" diyerek noktaladı. AKP'li Asım Aykan'ın bedelli askerlik konusundaki soru önergesini yanıtlayan Gönül...

ANKARA - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bedelli askerlik tartışmasını, "Mümkün değil" diyerek noktaladı. AKP'li Asım Aykan'ın bedelli askerlik konusundaki soru önergesini yanıtlayan Gönül, "Bedelli askerlik hizmetinin uygulanması, Genelkurmay Başkanlığı'nın ortaya koyduğu Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyacıyla bağlantılı" dedi.
Askerlik hizmet sürelerinin 15 Temmuz 2003'ten itibaren geçerli olmak üzere erbaş-erler için 18 aydan 15 aya, yedeksubay adayları için 16 aydan 12 aya, kısa dönem erbaş-erler için ise 8 aydan 6 aya indirildiğini anımsatan Gönül, şunları söyledi: "Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine ve TSK'nın insan gücü planlamasına göre yeni bir bedelli askerlik uygulaması mümkün görülmemekte. Mevcut insan gücü kaynağımız TSK'nın ihtiyacını ancak karşıladığından yeni bir bedelli askerlik uygulaması çalışması yok."
Milli Savunma Bakanı Gönül, daha önce, bedelli askerliğin modernizasyon çalışmaları çerçevesinde uzun vadede gündeme gelebileceğini söylemiş, Genelkurmay ise TSK' nın böyle bir çalışması olmadığını açıklamıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7443227443220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.