Gönül dağı yağmur boran olunca

Gönül dağı yağmur boran olunca
Gönül dağı yağmur boran olunca
Sanat ve siyasetin 'usta'ları Neşet Ertaş'ı anmak için buluşuyor. Başbakan Erdoğan, törende sanatçılarla Ertaş'ın 'Gönül dağı' türküsünü söyleyecek.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

‘Bozkırın Tezenesi’ diye bilinen ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, ölümünün birinci yıldönümünde hafta sonu memleketi Kırşehir’de anılacak. Ertaş’ı anma töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile sanatçıları aynı sahnede buluşturacak.
Geçen yıl 25 Eylül’de vefat eden Neşet Ertaş’ı anma töreni siyaset ve sanat dünyasının ‘usta’larını buluşturacak. Kırşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yapacağı törene Başbakan Erdoğan ’ın yanı sıra aralarında İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Bedia Akartürk, Ahmet Özhan’ın da yer aldığı ünlü isimler katılıyor.

Sanatçılarla aynı sahnede

Ahilik kutlamaları için cumartesi günü Kırşehir’e gidecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , öğleden sonra da Neşet Ertaş’ın anılacağı ‘Altın Bağlama Ödül Töreni’ne katılacak. Programın sonunda Başbakan Erdoğan sanatçılarla birlikte sahneye çıkarak Ertaş’ın unutulmaz eseri ‘Gönül dağı’nı söyleyecek.

Bilinmeyen fotoğraflarıyla Neşet Ertaş

Neşet Ertaş’ın, 2005 yılından vefatına kadar menajerliğini yapan Gülsüm Sarıkaya, Bozkırın Tezenesi’ni kişisel arşivindeki özel fotoğraflarla anlattı. Fotoğraflarda, Ertaş’ın mütevazı hayatı, deniz sevgisi ve hayat arkadaşıyla mutlu anları görülüyor. 7 yıl boyunca turnelerde, İzmir’deki evinde geçirdikleri zamanlarla Ertaş’ı yakından tanıma şansı bulduğunu aktaran Sarıkaya, TBMM tarafından 2006 yılında Üstün Hizmet Ödülü verilen, UNESCO’nun 2010 yılında ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ olarak ilan ettiği Ertaş’ın, konserleri dışında göz önünde olmayı sevmediğini ifade etti. Ertaş’ın Karabağlar’da, Abdalların yoğun olduğu semtte yaşadığına dikkati çeken Sarıkaya, büyük ustanın günlük yaşamında, doğal bir insan olduğunu, denize olan sevgisi nedeniyle ona deniz kenarında bir eve taşınma teklifinde bulunduklarında “Oraya gidersem nefes alamam” yanıtını aldıklarını kaydetti. Ertaş’ın son 10 yılını paylaştığı Seyhan Hanım’a âşık olduğunu söyleyen Sarıkaya, “Ona kendi şivesiyle ‘Ayşa’ derdi. ‘Neden Ayşa diyorsun’ diye sorduğumuzda ‘Dükkânın iyisi köşe, odunun iyisi meşe, kadının hasıdır Ayşa’ derdi” şeklinde konuştu.

İşte Erdoğan’ın söyleyeceği türkü

Gönül dağı yağmur yağmur boran olunca
Akar can özümde sel gizli gizli
Bir tenhada can cananı bulunca
Sinemi yaralar yâr oy yâr oy yâr oy
Dil gizli gizli dil gizli gizli

Dost elinden gel olmazsa varılmaz
Rızasız bahçenin gülü derilmez
Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez
Gönülden gönüle giden yâr oy
Yol gizli gizli yol gizli gizli

Seher vakti garip garip bülbül öterken
Kirpiklerin oku yâr yâr cana batarken
Cümle âlem uykusunda yatarken
Kimseler görmeden yâr oy yâr oy
Gel gizli gizli gel gizli gizli

Hoyratlar görmeden yâr oy yâr oy
Gel gizli gizli gel gizli gizli
Horozlar ötmeden yâr oy yâr oy
Gel gizli gizli gel gizli gizli.