Gönüllü doktarlara kelepçe

Gönüllü doktarlara  kelepçe
Gönüllü doktarlara  kelepçe

İSTANBUL - İstanbul’da 15 Haziran günü Gezi Parkı’na müdahaleyle başlayan ve sabaha kadar süren çatışmaların ardından gönüllü doktor ve sağlık çalışanları da gözaltına alındı. Osmanbey-Harbiye civarında dün sabah saatlerinde bekleyen gruplarla polis arasındaki gerginlik devam ederken polisin Ramada Oteli’nde revire çevrilen bölüme girdiği, polisin otelden çıkan bazı kişileri kelepçeleyerek gözaltına aldığı görüldü. Bu kişilerin arasında beyaz önlükleriyle biri tıp öğrencisi 3 gönüllü doktor da yer aldı. Çevredeki tüm revirlerden doktorlar uzaklaştırıldı.

İki gündür uyumadan yaralılarla ilgileniyordu
Vali Mutlu öğleden sonra yaptığı açıklamada gözaltına alınan sağlıkçıların ‘bazı eylemlere katıldığının’ tespit edildiğini söyledi. Valinin açıklamasına tepki gösteren İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ise “Arkadaşlarımız eldivenleri, beyaz önlükleri ile hizmet veriyor. Kimse bu şeklide eyleme katılmaz, akıl var mantık var. Ters kelepçe ile alınan doktorlardan biri, iki gündür uyumadan hasta bakan Dr. Ali Eren” diye konuştu.
TTB’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. A. Özdemir Aktan, Vali Hüseyin Avni Mutlu ile telefonda görüştü, sağlıkçıların bir an önce bırakılmasını istedi. Vali Mutlu ise Aktan’a konu ile alakadar olacağını belirtti. TTB’nin açıklamasında “Yöneticiler ne buyurursa buyursunlar, sağlık çalışanlarının görevi, sağlık hizmetine ihtiyaç olan yerde bulunmak, bu hizmeti sunmaktır. İstanbul Valisi’ni yaşanan şiddeti durdurmaya, hekimlik andı gereği görevini icra eden meslektaşlarımızı serbest bırakmaya çağırıyoruz” denildi.