Google 8 Mart Dünya Kadınlar Günü doodle'ı hazırladı

Google 8 Mart Dünya Kadınlar Günü doodle'ı hazırladı
Google 8 Mart Dünya Kadınlar Günü doodle'ı hazırladı
Google, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel bir doodle hazırladı. Astronottan öğretmene, başörtülü kadından rock'çıya kadar kadınların resmedildiği doodle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde günün anlam ve önemine işaret ediyor. Peki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanıyor?

Google, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için doodle hazırladı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlanan doodle’da değişik kadın figürleri bulunuyor. Peki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanıyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne anlama geliyor?

Bu konuda Vikipedi’de küçük bir araştırma yapmak istediğinizde, ayrıntılı sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. Öte yandan Vikipedi’deki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü başlığının altında üzücü bir not da bulunuyor:

“Kadın Vikipedistlerin oranının %20'den daha az olduğunu biliyor muydunuz? Vikipedi'nin cinsiyete bağlı sistematik taraflılıktan kurtulabilmesi ve eksik maddelerin tamamlanabilmesi için size ihtiyacı var. Hak ettiğiniz yeri almak için kaydolun ve özgürce değiştirmeye başlayın.”

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. Kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanması amaçlanıyor. Yani 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, eşinize çiçek alarak geçiştirebileceğiniz bir gün değil.

Birleşmiş Milletler, 1975 yılını Dünya Kadınlar Yılı ilan etmişti. Örgüt, 16 Aralık 1977 tarihinde ise, 8 Mart tarihinin tüm kadınları için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Safinaz'ın ölümü kız öğrencilere yol kapattırdı

CLARA ZETKIN’İN ÖNERİSİ

Her şey 8 Mart 1857 tarihindeki bir grevle başladı. ABD ’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi bir tekstil fabrikasında bir araya gelerek, daha iyi çalışma koşulları istemiyle greve başlamıştı. Ancak polis işçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi. Kilitli haldeki fabrikada yangın çıktı, işçiler fabrika önünde kurulan barikatlar yüzünden kaçmayı başaramadı. Olay sonrasında çoğu kadın, 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine ise 100 binden fazla insan katıldı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) bir öneride bulundu. Zetkin 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına, 8 Mart tarihinin “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanması önerisini getirdi. Zetkin’in bu önerisi oybirliğiyle kabul edildi.

SAVAŞ YILLARINDA KUTLANMASI YASAKLANDI

İlk yıllarda Dünya Kadınlar Günü için belli bir tarih saptanmamıştı. Her yıl değişik tarihlerde, ama hep ilkbahar aylarında kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 60’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de kutlanmaya başladı. Ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada daha güçlü bir şekilde gündeme geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı ise yazılmamıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 100 kadına sorduk: Elinizde olsa kadınlar için neyi değiştirirdiniz?

TÜRKİYE ’DE 8 MART: 1921’DEN BERİ EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlandı. O yıllarda “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanan bu önemli gün, 1975’ten itibaren daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı. Türkiye’nin, “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından etkilenmesi sonucu, 1975 yılında Türkiye 1975 Kadın Yılı kongresi düzenlendi. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra ise, Türkiye’de dört yıl süreyle 8 Mart’ta herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü her yıl, çeşitli kadın örgütleri tarafından kutlanmaya başlandı.

Kadına şiddete karşı 'elbise'li kampanya