Google'da 'Bangır Bangır' istikşafi aradık!

Google'da 'Bangır Bangır' istikşafi aradık!
Google'da 'Bangır Bangır' istikşafi aradık!
Google'un "2015 Arama Trendleri"ne göre, şarkılarda "Bangır Bangır" (Gülşen), kelimelerde istikşafi, dizilerde ise "Kiralık Aşk", yükselen aramalarda ilk sıralarda yer aldı.

RADİKAL - Google, Türkiye ve dünyada en çok aranan kelimelerin ve en son trendlerin yer aldığı "2015 Arama Trendleri" listesini açıkladı.

Farklı kategorilerden oluşan trend listelerinde Türkiye'de kişilerde "Özgecan Aslan", "Hande Erçel" ve "Mutlu Kaya" ilk 3 sırada yer alırken, diğer isimler sırasıyla "Seren Şirince", "Ankaralı Namık", "Zeki Alasya", "Demba Ba", "Elçin Sangu", "Erol Büyükburç" ve "Sertaç Boztepe" oldu.

Yükselen genel aramalar ise "seçim sonuçları", "LYS sonuçları", "Charlie Hebdo", "FIFA 16", "Elbise ne renk? (mavi mi siyah mı?)", "Saatler ne zaman geri alınacak?", "koalisyon", "Suruç", "domuz gribi belirtileri" ve "TEOG" şeklinde sıralandı.

Yükselen arama "şarkılar" kategorisinde de liste, "Bangır Bangır-Gülşen", "Gül Rengi-Mustafa Ceceli", "Yıllarım Gitti-Ferhat Göçer", "Sen-Koray Avcı", "Gel-Mabel Matiz", "İstersen-Buray", "Balım-Serdar Ortaç", "Olan Var Olmayan Var-Beyza Durmaz", "Gölge-Demet Akalın" ve "İlle de Aşk-Mustafa Ceceli"den oluştu.

Yükselen arama "diziler" kategorisinde ise listede sırasıyla ,"Kiralık Aşk", "Poyraz Karayel", "Çilek Kokusu", "Aşk Yeniden", "Güneşin Kızları", "Acil Aşk Aranıyor", "İnadına Aşk", "Kırgın Çiçekler", "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz" ve "Kara Ekmek" yer aldı.

Google'da "2015'te Türkiye'de en çok aranan televizyon programları" listesinde de "Survivor All Star" başı çekerken, "İşte Benim Stilim", "Nursel'in Mutfağı", "Harika Kanatlar", "Evleneceksen Gel", "Ütopya", "Miss Turkey", "Rising Star" ve "Arda'nın Mutfağı" listenin diğer programları oldu.

"2015 Arama Trendleri"ne göre dünya genelinde popülerliği en fazla artan arama "Lamar Odom" oldu. NBA oyuncusu Odom'u "Charlie Hebdo" ve online oyun "Agar.io" izledi.

En çok aranan kelimeler

2015 yılında Suriye krizi, seçimler, 7 Haziran seçiminden sonra ortaya çıkan politik tablo, yaşanan siyasi hareketlilik ve artan çözüm sürecinin sona ermesi bazı kavram ve kelimeleri Türkiye gündemine getirdi. Anlamı merak edilen kelime ve kavramların başında "istikşafi", "angajman", "mülteci", "paralel", "istikrar", "koalisyon", "FETÖ", "öz yönetim", "hendek" ve "kayyum" geliyor.

Türk Dil Kurumuna (TDK) göre "istikşafi" sözü Arapça "keşf"ten türeyen ve "keşif ve tahkik etmeye çalışma, etraf ve teferruatını zahire çıkarma" gibi anlamlar içeriyor. 'İstikşafi görüşme' tamlaması ise 'ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmesi' anlamına geliyor. İstikşafi kelimesi Google'da 250 binden fazla aratıldı.

"İstikşafi görüşmeler" tabirini bu yıl ilk kez Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra, Temmuz ayında CHP ile koalisyon görüşmelerine başlanırken kullanmıştı. Kelimenin kamuoyu önünde ilk seslendirilişi ise 2002 yılına dayanıyor. Diplomatik bir terim olarak kullanılan "istikşafi" kelimesi, Yunanistan'la yapılan Ege Denizi'ne ilişkin müzakereler için kullanılmıştı.