Google'dan Gmail kullanıcılarına şok

Google'dan Gmail kullanıcılarına şok
Google'dan Gmail kullanıcılarına şok
Son günlerde e-postaların güvenliği tartışmaları oldukça artarken Google'ın bir dava için mahkemeye sunduğu rapor kafaları iyice karıştırdı.

Google’ın sunduğu raporda e-posta servisi Gmail kullanıcılarının 'iletişimlerinin gizli tutulduğuna dair makul bir beklentisi olmaması gerektiğini' yazıldı. Şirket ise bugün yaptığı açıklamada gizliliğin kendileri için son derece önemli olduğunu ve bunun aksinin iddia edilemeyeceğini vurguladı.

Hürriyet'in haberine göre raporda yaklaşık 425 milyon Gmail kullanıcısının e-postalarını üçüncü tarafın erişimine açık kabul ettiği ve gizlilik beklentisi içinde olmaması gerektiği belirtildi.

Google’a açılan davanın nedeni Gmail dışındaki servislerden gelen e-postaların gizliliği üzerineydi. Şirket, söz konusu e-postaların gizliliğini ihlal etmekle suçlanmıştı.

Konu ile ilgili Google'dan yapılan açıklamada ise raporun aksine şu ifadeler kullanıldı:

“Kullanıcılarımızın mahremiyeti ve güvenliğini bizim için son derece ciddi ve önemli bir konudur, son dönemde bunun aksini iddia eden haberler ise tamamen gerçek dışıdır. Gmail için geliştirdiğimiz güvenlik ve mahremiyeti özellikleri endüstriye öncülük edecek derecede ileri düzeydedir ve söz konusu koruma herhangi bir Gmail kullanıcısına e-posta gönderen herkes için geçerlidir.”


  http://www.radikal.com.tr/114627011462702

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu ikinci dalga - CandenizYavavlı

  Facebook ve Gmail gizlilik ilkesini ihlal ettiği gerekçesi ile sürekli ikazlar alıyor; devlet yetkilileri de bu sosyal paylaşım siteleriyle istihbarat alışverişinde olduğunu söylüyor. Bu durumdan zararlı çıkan kullanıcılar, özel hayatın gizliliği ilkesi ihlal edildiği için bu ikinci dalgayı da kınıyorum. Ayrıca Facebook sürekli mualif sayfaları kapatıyor, hem de saçma nedenler ile; bunun en iyi örneği ötekilerin postası ve Kürt sayfaları. Böyle giderse kullanıcıların güvenini iyice yitirecek bu siteler.

  bilişim ve istihbarat örgütleri - ulas.emekci

  günümüzde kişiler hakkında istihbarat toplamak bilişim teknolojisi sayesinde çok kolaylaştı. ben büyük bilişim firmalarının en büyük destekçilerinin hükümetler olduğunu düşünüyorum. çünkü herkesin bir facebook hesabına sahip olması ve aktif olarak kullanması istihbarat örgütleri için büyük öneme sahip. şöyle düşünün adamlar sizin cep numaranızı biliyorlar, en yakın arkaşlarınızı, facebook'ta hoşlandığınız kişileri, gps sayesinde daha çok nerelerde gezdiğinizi. yakın zamanda ortaya çıkan prizma olayını biliyorsunuz. adamlar herkesin kişisel verilerine ulaşabiliyorlar. bence gmail hesabı verilerinin para karşılığı alışveriş sitelerine satılması daha masum bir olay. korkum ilerde bizleri isyan (equilibriu) filmindeki gibi bir duruma getirecekleri.