Google'un Trafik Lambası Doodle'ı: Trafik lambası neden Doodle oldu?

Google'un Trafik Lambası Doodle'ı: Trafik lambası neden Doodle oldu?
Google'un Trafik Lambası Doodle'ı: Trafik lambası neden Doodle oldu?
Google ilk trafik lambasını doodle yaptı. Peki ilk trafik lambası, ne zaman kim tarafından yapıldı? Detaylar haberimizde...

İlk elektikli trafik lambası bundan tam 101 yıl önce, 5 Ağustos 1914’te, Amerika Birleşik Devletleri ’nde Cleveland, Ohio’da kullanılmaya başlandı. Google da trafik lambalarının 101. yılını doodle olarak ziyaretçilerine hatırlatıyor.

Yapılan ilk trafik lambası Londrada  Parlamento Alanı’nda, Bridge Caddesi ile New Palace Yard Caddesi’nin birleştiği köşede hizmete girdi ve 10 Aralık 1868 tarihinde kullanılmaya başlandı.Emniyet Müdürü Richard Mayne’nin şahsen ziyaret ettiği bu ilk trafik lambası, parlamenterlerin parlamento binasına daha güvenli ulaşabilmelerini kolaylaştırmak için düşünülmüştü. Saxby and Farmer şirketi tarafından sponsorlu olarak yapılan  bu ilk trafik lambasında, kırmızı ve yeşil renkli iki fener dönmeli olarak yanıyordu. Kırmızı “dur”, yeşil ise “dikkat” anlamına geliyordu.

 

Google’a konu olan ilk elektrikli trafik lambası ise 5 Ağustos günü 1914 yılında ABD’de Cleveland şehrinde kullanıldı. American Traffic Signal Co. adlı şirket tarafından lamba, boyu 5 metre idi, Euclid Bulvarı ile 105. Cadde’nin birleştiği köşeye dikildi. Kırmızı ve yeşil ışıkların dışında sarı ışık yerine; uyarıcı ses vardı. Kırmızı ışık “dur”, yeşil ışık “geç” anlamındaydı. Bu ışıkların değişim sürelerine çok az bir süre kala, sesle uyarı yapılıyordu. Fransızlar ise 1923 yılında, Paris’te, Grands Boulevards ile Strasbourgh Bulvarı’nın birleştiği köşeye diktikleri trafik lambasında ses ve ışık sistemini kullandılar.