Görev sırası halkın

Göçmen kuşlar hâlâ risk
Görüldüğü tüm ülkelerde ciddi sıkıntılara yol açan kuş gribi konusunda Türkiye, AB ile uyum içerisinde hazırladığı acil eylem planını yürütüyor. Göçmen kuşların Türkiye'den geçişi sürdüğü için hâlâ ciddi risk var. Sağlık Bakanlığı da bu aşamada vatandaşa önemli görevler düştüğünü belirtti.
İzlemeye devam
Bakanlık uyarıları: Göç dönemi bitene dek kanatlı hayvanlar yakından izlenmeli. Başta üreticiler, herkes hastalıkları görür görmez bildirmeli. Av hayvanı eti yenilmemeli. Et ve yumurta en az iki dakika 80 derecede pişmeli. Sakatat yememek gerekiyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Görüldüğü ülkelerde beyaz et sektörünü sarsan, bulaştığı insanların yüzde 50'sini öldüren kuş gribi konusunda, üç bakanlık Avrupa Birliği ile uyum içinde hazırladığı acil eylem planını adım adım uyguladı.
Aşısı geliştirilemeden önce insan gribi virüsü ile birleşip bir süper virüs halini almasından korkulan hastalıkla ilgili olarak şimdi top, vatandaşlarda.
Şimdiye kadar ne yapıldı?
Kuş gribi teşhisi üzerine harekete geçen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı dün
itibarıyla Manyas'ta 2 bin 800 hindi ve 4 bin tavuğu itlaf etti. Karantina 21 gün sürecek, bölgede periyodik dezenfeksiyon işlemleri yapılacak. Sağlık Bakanlığı da halkı bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. İtlaf çalışmalarının imha ve dezenfeksiyon malzemeleri, görevlilerin özel giysileri için harcanan 50 bin YTL'yi bölgedeki büyük üretici firmalar karşıladı. İmha edilen hayvanların yaklaşık 50 bin YTL tutan bedelini ise devlet karşılayacak. Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Beytullah Okay da "Maliye Bakanlığı acil olarak bir fon ayırdı. Hiçbir üretici mağdur edilmeyecek" dedi.
Okay, Manyas'ta kanatlı hayvanlarını elleriyle teslim edenler konusunda ise, "Bu hayvanlar hasta değil, sadece sonrası için hastalık kapma riski taşıyorlar. Bu yüzden elleriyle teslim etmelerinde sorun yok" diye konuştu.
Tüketici ne yapmalı?


Büyütmek için tıklayınız
Ama göçmen kuşların Türkiye'den geçişi nedeniyle başka bölgelerde de yeni vakaların gündeme gelme ihtimali var. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:
 • Göç dönemi bitene kadar kanatlı hayvanları yakın takibe alın. Başta üreticileri tüm toplum, hastalıkları geciktirmeden ilgililere bildirin.
 • Av hayvanı eti yemeyin.
 • Kanatlı hayvan etlerini ancak en az 2 dakika 80 derece ısıda pişirin ve parçalara ayırın. Çünkü 80 derece ısı hayvanın iç kısımlarına ulaşmayabilir. Pastörize edilmiş ambalajlı kümes hayvanlarının tüketiminde sakınca yok.
 • Sakatatları kesinlikle yemeyin.
 • Bazı yumurta kabuklarında da kuş gribi virüsüne rastlandığı için yumurtalar mutlaka iyice kaynatılmalı.
 • Kümes hayvanlarını canlı olarak almayın. Güvenilir yerleri tercih edin.
 • Hastalık sekiz yılda 116 insana bulaştı. Bu insanların bağışıklık sistemi zayıf, dirençleri yetersizdi. Bu yüzden sağlığınıza dikkat edin. Soğuk algınlığına, nezleye, gribe karşı önlem alın.
  Grip aşısı gerekli mi?
 • Hastalıktan insanları koruyacak herhangi bir aşı henüz yok. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için grip aşısı yaptırabilirsiniz. Ancak bu aşının kuş gribini önlediğine yönelik bir bilgi yok.
 • Enfeksiyonlardan kendinizi korumak için ellerinizi bol su ve sabunla iyice köpürterek yıkayın.
 • Hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edilmesi halinde, kanatlı hayvan çiftliklerinden ve pazarlardan uzak durun. Seyahat dönüşü kendinizi 10 gün süreyle hastalık yönünden izleyin. Grip belirtisi halinde doktora başvurun.
  Üreticiler dikkat!
  Kuş gribi ile mücadelede en büyük rol, kanatlı hayvan üreticilerine düşüyor. Uzmanlar, üreticileri, koruma, hastalığı anlama ve karantina önlemi konusunda uyarıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, çiftlik sahibi üreticilerin kuş gribinden korunmak için şu bilgi ve önerileri dikkate almasını istiyor:
 • Üretici, sürünün direncini artırmak için yem ve sularına vitamin ve antibiyotik katabilir.
 • Kümeslere yabani kuş ve bakıcılar dışında kimse girmemeli. Girişlere dezenfektanlı küvet konulmalı.
  Virüs kümeste 5 hafta yaşar
 • Virüs, kümes şartlarında beş hafta kadar canlılığını sürdürür. Dokularda, gaitada ve suda uzun süre canlı kalır. Bu nedenle hastalığın kontrolünde en önemli problem gübre. Virus dışkıda yüksek orandaki nem ve düşük ısıda canlılığını daha uzun süre sürdürür. Kümeslerin periyodik dezenfeksiyonu, temizliği, havalandırması, gıda ve su hijyeni, kümes ısısı ve rutubeti, hayvan bakıcılarının temiz tulum, dezenfekte edilmiş çizme ve eldiven kullanmaları sağlanmalı. Çünkü virüs enfektivitesi uygun dezenfektanlarla yok edilebilir.
 • Hayvanlarda bu belirtilere dikkat edin: Şiddetli depresyon, aktivitenin azalması, iştahsızlık ve zayıflama, yumurta üretiminde düşüş veya tamamen kesilme, öksürük, aksırık, hırıltı, karışmış, kabarık tüyler, başın ödemli olması, kafada titreme, kanatlarda paraliz, yürüme güçlüğü ve ishal.


  Notlar... Notlar... Notlar...
  KRİTİK TEST SONUCU HAFTA SONU AÇIKLANIYOR
  Türkiye'de ortaya çıkan virüsün, 2003'ten bu yana Asya'da 65 kişinin ölümüne neden olan virüs olup olmadığı bu hafta sonuna kadar netleşecek.
  İngiltere Tarım Bakanlığı'ndan bir sözcü, örneklerin Weybridge'deki laboratuvara çarşamba günü ulaşmasının beklendiğini ve sonuçların 48 saat içerisinde belli olacağını söyledi.

  ROMANYA DA İTHALATI DURDURDU
  Türkiye'den kümes hayvanı ithalatını durduran ülkelere kuş gribi vakalarının görüldüğü Romanya da eklendi. Romanya Ulusal Veterinerlik Bürosu Başkanı Gabriel Predoi, bu kararın Uluslararası Salgın Hayvan Hastalıkları Ofisi'nin uyarısının ardından alındığını belirtti.

  CHP DE BİR KUŞ GRİBİ HEYETİ OLUŞTURDU
  CHP, kuş gribi görülen Balıkesir'in Manyas ilçesine yerinde incelemelerde bulunmak üzere bir heyet oluşturdu. Heyette Nurettin Sözen, Fahrettin
  Üstün, Ali Kemal Deveciler, Orhan Sür, Sedat Pekel ve Ramazan Kerim Özkan bulunuyor.

  TOPLANTIYA GELENLER BİLE DEZENFEKTE EDİLDİ!
  Manyas'taki kuş gribi ihbarı, Türkiye'de her 10 tavuktan beşini yetiştiren Bolu'da da yankısını buldu. İlde pazarda kanatlı hayvan satışı, kara avcılığı ve kente süs kuşu girişi yasaklandı. İl Tarım Müdürlüğü, Belediye Nikâh Salonu'nda, kuş gribine karşı alınacak önlemlerin anlatıldığı
  bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Sektör temsilcileri ve üreticiler, girişteki dezenfektanlı ayak basma havuzuna ayaklarını basarak toplantı salonuna alındı. İlin girişinde dokuz noktada kontrol noktaları kurularak araçlar dezenfekte edilmeye başlandı.

  TIRLAR İLAÇLANIYOR
  Samsun Limanı'nda da Ro-Ro seferi yapan gemiler ile Kazakistan, Azerbaycan gibi ülkelerden gelen TIR'lar sınırda kuş gribine karşı dezenfekte edilmeye başlandı.

  TAVUKÇULUK ENSTİTÜSÜ YENİDEN AÇILSIN
  Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, 'yeterli üretim kapasitesi olmadığı' gerekçesiyle kapatılan, Manisa Tavuk Aşıları Üretim ve Tavuk Hastalıkları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün yeniden açılması çağrısında bulundu. Demirci, "Kuş gribine neden olan Avian Influanza etkeninin aşısı da dahil olmak üzere, pek çok aşıyı üretebilecek bir altyapıya sahip olan enstitü, iki yıl önce satışa çıkarıldı, satılamayınca da üretim kapasitesi yeterli değil diye kapatıldı. Tarım Bakanı'na sesleniyorum. Bu kurumu yeniden açınız. Bu tür kurumların varlığı ticari kârla ölçülemez" dedi.

  ANTAKYA'DA GÖÇMEN KUŞ ŞENLİĞİ VAR!
  Kuş Araştırmaları Derneği tarafından Antakya'da düzenlenen seminerde göçmen kuşlarının sorunları tartışılırken, halkı bilgilendirmek için Hatay ve Artvin'de 'Kuş Gözlem Günü' şenliği düzenleneceği açıkladı. Hatay'daki gözlem günü yarın.


  • http://www.radikal.com.tr/7598897598890

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.