Görevden alınan TÜBİTAK yöneticisi: Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi

Görevden alınan TÜBİTAK yöneticisi: Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi
Görevden alınan TÜBİTAK yöneticisi: Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi
Şubat ayının başında görevden alınan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve BİLGEM Başkanı Dr. Hasan Palaz, zehir zemberek bir açıklama yayınladı: "Başbakanın ofisinde bulunan böcekle ilgili raporda tahrifat yapmam istendi..."
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBULGörevden alınan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Dr. Hasan Palaz, görevden alınmasının ardından sert bir açıklama yaptı. Dr. Palaz, 24 yıl önce çalışmaya başladığı TÜBİTAK’taki görevinden uzaklaştırılma süreciyle ilgili açıklamasında, “İstenilen raporu hazırlayan ve biat eden bilim adamı olmayacağım” dedi.

Açıklamasında başarılı çalışmaları ile TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı ve Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanlığı görevlerine kadar yükseldiğini ancak bu görevinin 5 Şubat 2014’te ‘tüm hukuk ilkeleri hiçe sayılarak sona erdirildiğini’ ifade eden Palaz, “Görevden alınmama mukabil, ‘Biz ne dersek o’, ‘Biat etmezsen sonun böyle olur’ tarzı tehdit ve intikam cümlelerine maruz kaldım. Tamamen bilimsel eksenden kopuk ve etik dışı bu yaklaşımlar, istenilen şeyin ‘Kukla Bilim Adamı’ olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır” dedi.

Dr. Palaz açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Tüm bu etik dışı, objektiflikten uzak ve bilim ahlakına uymayan davranışlar nedeniyle bu detaylı açıklamayı kaleme almış bulunuyorum. Gerek TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı gerekse TÜBİTAK-BİLGEM Başkanlığı’nda başarılı çalışmalara imza atmama rağmen görevden alınmamın nedenini sorguladım. Karşıma gerek bilimsel olarak gerekse etik olarak kabul edilemez isteklere olur vermediğim gerçeği çıktı. Görevden alınmamın tek nedeni 2012 yılından hazırlayıp muhataplarına teslim ettiğim bir bilimsel raporda aradan 2 yıl geçtikten sonra bilimsel ilkeler hiçe sayılarak tahrifat yapma baskısını reddetmemdir. Şöyle ki;

Ocak 2012’de Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan gönderilen bir dinleme cihazının (daha sonraki gelişmelerden Başbakanlık da bulunan böcek olduğunu öğrendiğim) incelenerek kaynağı ve ömrü konusunda bilimsel rapor hazırlamam istendi. Fiziksel ve kimyasal çalışmalarla yapılan bilimsel incelemeler ve analizlerin sonucu hazırladığımız rapor 2012 yılı Ocak ve Mart aylarında MİT’e teslim edildi. 2012 yılı içinde aynı konu ile ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan gelen çağrı üzerine bilgi verdim ve uzmanlık görüşümü ifade ettim. Kasım 2013’te Başbakanlık Teftiş Kurulu’na aynı konu ile ilgili olarak tekrar çağrıldım ve yeniden bilgime başvuruldu. Ben de bir kez daha TÜBİTAK’ta yapılan test ve analiz çalışmalarını 2012 yılındaki gibi anlattım. Bu görüşmeden anladığım, TÜBİTAK raporundan çıkan bilimsel ve objektif sonuçların ‘beklentiyi’ karşılamadığı ve bundan memnun olunmadığıydı. İkinci kez bilgime başvurulmasından sonra etkili bazı kişilerce; TÜBİTAK-BİLGEM’in verdiği raporun içeriğinin ‘beklentiyi’ karşılamadığı, raporu tekrar istenen şekilde hazırlayıp sunmaz isem görevimden alınacağım açıkça ifade edildi. Tarafıma ifade edilen ‘beklenti’ böceğin kullanıma girdiği tarihin gerçek tarihten başka bir tarih olarak değiştirilmesiydi. Yani bilimsel ve objektif kriterlerle hazırlanan raporda masa başı tahrifat yapmam istendi. Aksi halde ‘birilerinin adamı’ olarak fişlenip görevden alınacağım belirtildi. Konunun hassas olduğu ifade edildikten sonra “kendini yakma, kim yanarsa yansın” şeklinde yoğun tehdit ve baskı altına alındım. Bilimsel bir kuruluşta uzun yıllar görev yapan birisi olarak; somut, net, bilimsel veri ve deliller içeren bir raporun aradan iki yıl geçtikten sonra tekrar istenen şekilde masa başı tahrifatla düzenlenmesi talebi karşısında durumun, bilimsel kriterlere uymayacağı, etik ve yasal olmayacağını ifade ederek bu talebi yerine getirmedim.

Tarafıma iletilen mesaj ve baskıların sonucunu, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün Bey’in değişmesiyle hemen görevden alınarak görmüş oldum. Yeni Bakan göreve başlar başlamaz beni hedef tahtasına koydu ve ilk icraatları kapsamında benim görevden alınmamı sağladı. Ne yazık ki Bilimden sorumlu Bakan hiç bir bilimsel veriye bakmadan ‘BİLGEM Başkanı başarılı mı değil mi’ sorgulamadan direkt olarak bahsettiğim tehditleri hayata geçirme yönünde hareket etti. Ismarlama rapor hazırlama, çeşitli kurum ve siyasilerin istekleri doğrultusunda bilimsel sonuç siparişi bilim dünyası için intihardır. TÜBİTAK’ta ki tüm yöneticilik görevlerinden alınmama rağmen, düz bir araştırmacı olarak bile bulunmama tahammül edilemeyip, ciddi anlamda istifa baskısı görmekteyim. Bu yüzden; 24 yıllık TÜBİTAK geçmişim, bilim insanı evrensel kriterlerine bağlılığım, ahlak ve etik anlayışım doğrultusunda, “istenilen raporu hazırlayan ve biat eden bilim adamı” olamayacağımı kamuoyuna saygılarımla arz ederim.”

Dr. Hasan Palaz

TÜBİTAK / BİLGEM


  http://www.radikal.com.tr/1177779117777910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hükümet Tübitak'ın içine etti..! - alirizabey

  @user387814, Söylediklerin o kadar saçma ki, Tübitak'ta çalışıyor olmasak, bizi de kandıracaksın. Tübitak'tayım demişsin, hangi birimdesin? İktidar propagandası yapma, doğruları söyle.

  Hata 1 değil ki ! - user387904

  Hasan'ın eski bir amiri olarak hem zeki, çalışkan hem de hırslı olduğunu biliyorum ama görevden alınacağını da duymuştum ve kestirmek de zor değildi. Tübitak Başbakan'a özel tlf. yapmaz, böcek işiyle de uğraşmaz. Tübitak personel alımını da kritersiz yapmaz, yapmamalı. Benim hazırladığım bir öneri sümen altı edilmişti de ... Dr. İsmail German

  Geç kalınmış itiraflar - vesileabla

  Bu beyefendi 24 yıldır görevde olduğunu ve çok dürüst çalıştığından bahsediyor Orduya iftira atılırken sahte deliller sidiler hazırlanırken izindemiymiş askerlere aydınlara yapılanlar mübahmıydı dürüslüğü şimdi mi aklına gelmiş Türkiyede taşlar fena oynadı yerinden nasıl oturtacaklar yerlerine artık iktidara halkın güven duygusu kalmadı hiç bir dönemde bukadar devlet çalışanları görev yerlerinden edilmediler artık kimse çocuklarını devlet memuru olmasını istemiyecektir çünki iş güvenliği kalmadı devletin hiç bir biriminde

  24 sene ne yaptın ? - user387401

  Bu adamlar 11 senedir iktidardalar.24-11 = 13 .Sen 13 senedir bunların dediklerini yapıyorsun da işten çıkarılınca mı aklına geldi olanları açıklamak.Yılan sana da dokununca bağırmaya başladın demek.

  Beyan esastı, di mi Tayyip? - Barnabycik

  Öyleyse bu değerli bilim insanımızın beyanı da esastır... Tübitak'a 25 yıl emek vermiş olan bu değerli insanı, sırf sizin siparişiniz doğrultusunda rapor vermedi diye görevinden alacak kadar kendinizden geçmişsiniz siz... Şakülünüz kaymış, şirazeden çıkmış, şanzımanı dağıtmışsınız siz!!! Allah bizim yardımcımız olsun...

  gerçekleri söylemeyen bazı gerçekleri saklayan başkan - user387814

  İnsan biraz utanır. Yalanın o kadarı da olmaz. Kurumda çalışıyor olmazsak birde sana inanacaz Hasan efendi. Paralel devlet adına çalıştığın belli olunca ve Cemaatçi insanları kadrolaşma adına kuruma alman(bir günde 60 kişiyi nasıl işe aldın) Bütün bunları halktan toplanan vergi paraları ile finanse ettin. Kendi öz kadronu kurumda tutabilmek için Sözleşme sürelerini 3 yıla nasıl çıkarttın. Daha neler neler var. Umarım yetkililer bu konuya biran evvel el atar. Bu zihniyet ve uzantıları Millettin sırtından iner.

  Açık olmalıydı. - Dedemkorkut

  Herkes kahraman olmak istiyor. Kimse kendine, bilgi ve tecrübesine toz kondurmuyor. Hasan bey de onlardan biri oluyor. Kendisi görevinden olma pahasına böcek raporunda tahrifat yapmayı reddetmiş. Biat etmemek için kahramanca direnmiş. Ancak, her şeyi açıklamış ta konuya ilişkin en önemli noktayı es geçmiş. Böcek hangi tarihte konmuş, rapora hangi tarihin yazılması istenmiş. Buna bir açıklama getirmemiş. Mesela, "1999 da konmuş böcek için bana 2012 de konmuş gibi rapor düzenletmeye kalktılar " dememiş. Evet, kızlı erkekli evlerde kalan öğrencilerden bilim adamlarına kadar, herkes kahraman olmak istiyor. Ama bedavadan.