'Görevden alma yok'

Genelkurmay, tank modernizasyonunun şartnamesini hazırlayan Kara Kuvvetleri Teknik Daire Başkanı Tuğgeneral Akçay' ın görevden alınmadığını

açıkladı.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Teknik Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Akçay'ın görevden alınmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Açıklamada, Kara Kuvvetleri'ndeki yeniden yapılandırma çalışmalarına değinilmezken, Teknik Daire'nin Lojistik Başkanlığı'na bağlanıldığı öğrenildi.
Genelkurmay Genel Sekreterliği'nin dün yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:
"Böyle bir durum söz konusu olmayıp haber gerçek dışıdır. Dünyanın içinde bulunduğu zor ekonomik şartlarda, önemli miktarda kaynak kullanımı gerektiren Savunma Sanayii projelerini alma yarışı yapan ve birbirleriyle kıyasıya mücadele eden ticari şirketlerin maksatlı faaliyeti olarak değerlendirilen bu tür asılsız haberler konusunda, ihtiyatlı davranılması gereği kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Kara Kuvvetleri'nin yeniden yapılandırılması yönündeki çalışmalar, ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şûra'dan bu yana sürüyordu. Bu çerçevede Teknik Daire, Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı'na bağlanırken dairenin başına da bir albayın getirilmesinin kararlaştırıldığı öğrenildi.
Tamgaç: Baskı yok
Tuğgeneral Mehmet Akçay, İsrail IMI şirketinin istediği tank ihalesinin
de şartnamesini hazırlayan Kara Kuvvetleri Teknik Daire Başkanı'ydı. İsrail'in, tank
ihalesinde bazı bürokratlara rüşvet verdiği iddiasından sonra aynı projeyle ilgili Savunma Sanayii Müşteşar Yardımcısı Orgeneral Memduh Tamgaç da istifa etmişti. Başbakanlık Güvenlik Başkanı Firuz Kırış ise görevden alınmıştı.
Tamgaç, dün avukatı Altan Balantekin aracılığıyla yaptığı açıklamada, istifasında 'hiçbir şahıs ya da makamın baskısı' bulunmadığını söyledi. Tamgaç'ın yalnızca tank ve helikopter değil, 58 ayrı proje dosyasından sorumlu olduğunu belirten Balantekin, "İstifanın İsrail'in IMI firması ile ilişkilendirilmesi tamamen yanlış. İlişki olsa istifa olmazdı" dedi.
Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu önceki gün Kayseri'de, Tamgaç'la çalışmak istememesinin nedenini, "Rüşvet iddiaları ile değil, projelerin gecikmesiyle ilgili" diye açıklamıştı. Çakmakoğlu dün de, Savunma Sanayii Müsteşarı Dursun Ali Ercan'ın istifa ettiği yolundaki haberlerin asılsız olduğunu söyledi. Çakmakoğlu, "Her duyduğunuz habere inanmayın. Ercan görevinde" dedi.
(Radikal/aa)