Görevi alınca gereğine bakılır

Saygun: İhtiyaca bakılır.

Orgeneral Saygun:

Genelkurmay 2. Başkanı Saygun, tezkere geçince TSK'nın ne yapacağı sorusu üzerine, "Görev verilirse ne yapacağımıza bakarız. Şimdi bir şey söylemek imkânsız. Mevsime de, ihtiyaca da bakılır" dedi.

ANKARA - Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, tezkerenin Meclis'ten geçmesi halinde TSK'nın ne yapacağına ilişkin bir soru üzerine "Görev verilirse ne yapacağımıza bakarız. Değerlendirmelerimiz sürüyor" dedi. Saygun, operasyon için mevsimin uygun olup olmadığına ilişki soru için de, "Mevsime de, ihtiyaca da bakılır" diye konuştu.
İspanya'nın ulusal günü dolayısıyla İspanyol Büyükelçiliği Konutu'nda düzenlenen resepsiyona katılan Saygun, "TSK'nın sınır ötesi operasyon
için ne gibi hazırlıkları var" sorusu üzerine, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın 'operasyonun gerekli' olduğuna ilişkin açıklamasına gönderme yaptı ve "Biz, her durum için değerlendirmemizi yapıyoruz. Tutumumuz belli, sınır ötesi ile ilgili söylenecek söylendi" dedi.
Saygun, Kuzey Irak sınırındaki hareketliliğin de 'normal' algılanmasını isterken, "Bölgede öyle haberlerde sunulduğu gibi olağandışı bir durum yok" diye konuştu.
Saygun, "kamuoyunda sınır ötesi konusunda bir bölünmüşlüğün olduğu ve DPT'li milletvekillerinin, 'Cudi arkamızda' dediklerinin hatırlatılması üzerine "Sadece onlar demiyor, başkaları da diyor" diyerek başka parti mensubu milletvekillerinin de benzer değerlendirmeler yaptığını ima etti. Saygun, "Kamuoyunun tabii ki tartışması normaldir ama böyle bir görev verilirse biz ne yaparız ona bakarız" dedi.
Saygun, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nda kabul edilen Ermeni soykırımı tasarısının genel kurula gelmesi halinde ne gibi önlemlerin alınacağı sorulunca "O, hükümetin işi" yanıtını verdi.