Görevimiz sınav geçirme

Ehliyet sınavında başarısız olan 756 kişinin sınav sonucunu değiştiren yedi kişi gözaltına alındı.

ANKARA - Ehliyet sınavında başarısız olan 756 kişinin sınav sonucunu değiştiren yedi kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların arasında Milli Egitim Kahramanmaraş kadrosunda görevli bir şube müdürü ile şoför ve güvenlik görevlilerinin de olduğu öğrenildi.
Skandal, rastlantı sonucu ortaya çıkarıldı. Bilgisayar programı arıza yapınca Hatay ve çevre illerde çok sayıda kişinin sınav sonucunun değiştirildiğini fark eden Milli Eğitim, durumu İçişleri Bakanlığı'na bildirdi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi, Ankara, Hatay ve Kahramanmaraş'ta M.N.T., K.D., H.A., S.Y., S.Ç., A.S. ve M.T.'yi gözaltına aldı. İddiaya göre Kahramanmaraş Türkoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde şube müdürü M.T. ve kardeşi Z.T., bazı ehliyet kursu sahipleriyle bağlantı kurdu.
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nde şoför olan K.D. ve H.A. ile güvenlik görevlileri S.Y. ve S.Ç.'nin yardımıyla optik okuyucuların bağlı bulunduğu bilgisayar odasına girdi. Zanlılar, güvenlik kameralarını bozduktan sonra güvenlik kartıyla açılan oda kapısını menteşelerinden çıkararak açtı. M.N.T., geliştirdiği bilgisayar programıyla sonuçları değiştirdi. Programın iki yıldır sistemde kullanıldığı saptanınca, bu süredeki ehliyet ve diğer sınavların sonuçları incelemeye alındı. Gözaltındaki yedi kişi, adaylardan 1.5 milyar-3 milyar lira arasında para aldığı bildirildi. Yedi zanlı, sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.