Görevliler döndü, kapıyı ölüm çaldı

Görevliler döndü, kapıyı ölüm çaldı
Görevliler döndü, kapıyı ölüm çaldı

Büşra Bek. Özgür Turan Atilla. Can Özdokumacı. Tarık Şükrü Yılmaz. Elif Koyuncuoğlu. Oğuzhan Tozburun. Ceren Okkalı. (soldan sağa)

Yılbaşı gecesini birlikte geçiren yedi gencin ölüm yolculuğu, 5-10 TL'lik yırtık borudan sızan gazla başladı, apartmana gelen doğalgaz ekibinin, kapıyı açtırmadan dönmesiyle son buldu
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Bilkent Üniversitesi’nde hazırlık okuyan yedi gencin ölüm haberi televizyonlardan duyulunca, yakınları olay yerine koştu. Cesetlerin çıkarılışına tanık olan ailelerin feryatları yürek yaktı.
FOTOĞRAFLAR: ALTAN BURGUCU


ANKARA - Ankara 2009’un ilk gününde doğalgaz faciasıyla sarsıldı. Bilkent Üniversitesi’nde hazırlık okuyan yedi öğrenci, birlikte yeni yılı kutladıkları dairede, doğalgaz kurbanı olurken, ölüm bir dizi ihmal sonucu geldi. Doğalgaz, bacadaki 5-10 TL’lik boruda meydana gelen yırtık nedeniyle geri tepti. Aynı apartmandaki bir genç, kendi dairelerine de dolan doğalgazı fark etti. Olay yerine gelen doğalgaz ekibi, apartmandaki tüm daireleri kontrol etmeden olay yerinden gitti. Kapıcı, yedi gencin yakınlarına telefonla ulaşıp kapı çilingirle açıldığında artık çok geçti. Yetkililer, ‘ihbar gelmeyen dairelere bakılmayacağı’ açıklamasıyla savunma yaptı.
Annesi Okşan Atila ile Çankaya Birlik Mahallesi Yeşil Vadi Apartmanı’nda oturan Bilkent Hukuk Fakültesi öğrencisi 18 yaşındaki Özgür Turan Atilla, annesinin yeni yıl için İzmir’e gitmesini fırsat bilerek yılbaşı kutlaması için okulundan altı arkadaşını eve davet etti. Anne gitmeden önce serbest mimarlık yapan hala Gonca Arıkök’ten, çocuklara gözkulak olmasını istedi. 

Emre fark edip haber verdi
Görgü tanıkların verdiği bilgiye göre, her katında bir daire olan, beş katlı apartmanda oturan ve geç saatlere kadar ders çalışan Koç ailesinin çocuğu Emre Koç, gece saat 04.30 sularında kendisini kötü hissedince, zehirlenmek üzere olduğunu anladı. Emre, önce annesini uyandırdı. Ardından ambulansı ve Başkent Doğalgaz’ı arayarak ihbarda bulundu. Emre ambulans gelinceye kadar apartmandaki diğer dairedekileri uyandırmaya çalıştı. Tek tek bütün kapıları çaldı. Ancak hiçbirinden yanıt alamadı. Emre, sadece apartmanın kapıcısını uyandırabilidi.
Gelen ambulans, Koç ailesini İbni Sina Hastanesine götürürken, saat 05.00 sularında Başkent Doğalgaz yetkilileri Yeşilvadi Apartmanı’na ulaştı.  Kapıları çalan görevliler yanıt alamayınca olay yerinden ayrıldı. Ancak kapıcı, giriş katında oturan Özgür’ün  kapıyı açmadığını fark edince telefonla İzmir’deki anneyi aradı. Anne de hala Gonca Arıkök’e telefonla ulaştı. Arıkök, apar topar eve gidip çilgingir yardımıyla kapıyı açtırdı. Ancak evin kapısı açıldığında karşılarına çıkan manzara korkunçtu. Arıkök, içeride yeğeni Özgür’ün yanı sıra 19 yaşındaki İç mimarlık öğrencisi Büşra Bek, Siyaset öğrencisi Elif Koyuncuoğlu, Kimya öğrencisi Oğuzhan Tozburun, 21 yaşındaki Ticaret Yönetimi öğrencisi Tarık Şükrü Yılmaz, 18 yaşındaki Uluslararası İlişkiler öğrencisi Ceren Okkalı ve 20 yaşındaki Turizm Otelcilik öğrencisi Can Özdokumacı’nın cesetleriyle karşılaştı.
Olay yerinde inceleme yapan Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü Veysel Karani Demir, “İlk kanaatimiz, bacanın ters rüzgâr alması ve karbonmonoksit gazının geri tepmesi sonucu bu üzücü olay olmuştur” dedi.  

CHP’li Ateş: İhmal var
Haber duyulunca gençlerin yakınları apartmana akın etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş de olay yerindeydi. Ateş, “Emre Koç’un yaptığı başvuru üzerine eğer EGO yetkilileri bütün daireleri açtırsaydı, bu facia önlenebilirdi” dedi.
Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Demir ise, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, “kombiyi bacaya bağlayan borunun yırtık ve yıpranmış olmasından kaynaklandığını, karbonmonoksit bacaya gelmeden ortama yayıldığı için ölümlerin meydana geldiğini” anlattı. Açıklamada, şöyle denildi:

Nedeni tespit edildi
“Makine Mühendisleri Odası yetkilileri ile şirketimiz Baca Etüt Servisi ekiplerinin olay yerinde yaptıkları incelemeler sonucu, kombinin baca fileksinin (kombiyi bacaya bağlayan boru) yırtık ve yıpranmış olduğu görülmüş ve atık gaz (karbonmonoksit) bacaya gelmeden ortama yayıldığı için ölüm olaylarının meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu tespit, Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube sekreteri ile şirketimiz Baca Etüt Servisi görevlisi tarafından da tutanak altına alınmıştır. Olayla ilgili incelemeler sürmektedir.”
Aynı binanın 4 numaralı dairesinden saat 05.10’da, 155 Polis İmdat aracılığıyla 187 Acil Servisi’ne ‘doğalgaz kaçak ihbarı’ geldiğini ifade eden Demir, ekiplerinin hemen olay yerine intikal ettiklerini bildirdi. Ekiplerinin 409. Sokağa girdiklerinde, polisler ve ambulansla karşılaştıklarını kaydeden Demir, polislerin, ‘zehirlenen kişileri hastaneye götürdüklerini’ belirttiklerini ve ekiplerine “dairede kimse olmadığını, yukarı çıkıp gazı kesmelerini” söylediklerini ifade etti. Demir, açıklamasında şöyle dedi:

İhbar olmadan bakmazlarmış!
“Ekiplerimiz, bu dairenin olduğu kata çıkıp gazı kesmiş, binada kaçak olup olmadığını kontrol etmiş ve kaçak tespit edilmeyince olay yerinden ayrılmışlardır. Üzücü olayın olduğu daire için maalesef bir ihbar gelmemiştir. Acil ekiplerimiz bir kaçak ihbarı geldiğinde, ihbarın yapıldığı meskende kontrol yapar, kaçağın nereden kaynaklandığını araştırırlar. Yapılması gerekenleri yaptıktan sonra da oradan ayrılırlar. Diğer dairelere bakmazlar. Çünkü bu ekipler ihbarın yapıldığı daireye giderler.”
Demir Radikal’in sorularını yanıtlarken de, ekiplerin 4 numaralı dairenin gazını kestikten sonra, bina içinde cihazla gaz taraması yaptığını, bir kaçak tespit edilmediğini belirtti.  

Boru değiştirilse, yaşayacaklardı
Cumhuriyet Savcısı Savaş Keskin’in yedi gence mezar olan evdeki incelemeleri iki buçuk saat sürdü. Kimlik tespiti ve olay yeri keşfinin ardından cenazeler, Adli Tıp Morgu’na götürüldü.
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz, Makine Mühendisleri Odası’nın savcılık talimatıyla bilirkişi olarak atandığını belirterek, şunları söyledi: “Yaptığımız incelemelere göre kombiyi bacaya bağlayan fleksible boruda delik ve yırtılmalar olmuş. Kanaatimize göre, boru atık gazı emerek içeri sızdırmış. Üst dairedeki yırtık az olduğu için onlar fazla etkilenmemişler. İtfaiye ekiplerimizin bacalarda yaptığı inceleme sonucu herhangi bir tıkanıklık ya da aksaklık şu ana kadar tespit edilemedi. Zehirlenme olayı, borunun dışarı atamadığı çiğ doğal gaz veya atık karbonmonoksit gazından kaynaklanmış olabilir. Bu konularla ilgili tüm detaylar yapılacak incelemelerden sonra ortaya çıkacaktır.”

Yılda bir kez kontrol
Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Sekreteri Şenol Karaca da  kombilerin evlerde gaz sızıntısı olması durumunda gazı kesmesi gerektiğini, ancak kombiyi bacaya bağlayan fleksible borudaki yırtık ve delinmelerin buna engel olabileceğini söyledi. Ters rüzgârın da öğrencilerin zehirlenmesine etkili olabileceğine işaret eden Karaca, vatandaşları, yılda bir kez bacalarını temizletmesi konusunda uyardı. Karaca, “Kombiden bacaya bağlı boru delik olduğu için bu facia yaşandı. Bu borunun değeri 5-10 YTL’dir. Vatandaşların belli sürelerde bu kontrollerini yapmaları gerekir” dedi.