Görme engeliyle ÖSS'de 25'inci

Görme engeliyle ÖSS'de 25'inci
Görme engeliyle ÖSS'de 25'inci

Babası Ömer Sarıgöz?ün öperek tebrik ettiği Yusuf, ?Başarı bekliyordum ama dereceye girmek sürpriz oldu? dedi. FOTOĞRAF: MENDERES ÖZAT / AA

Doğuştan görme engelli Yusuf Sarıgöz, ÖSS'de yabancı dil puanıyla Türkiye 25'incisi oldu. Yusuf'un hedefi Hacettepe Üniversitesi'nde İngilizce eğitimi almak

OSMANİYE - Engelli öğrencilerin başarı hikâyeleri arasına bir güzel örnek de Osmaniye’den geldi. Doğuştan görme engelli Muhammet Yusuf Sarıgöz, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yabancı dil puan türünde aldığı 336.534 puanla Türkiye 25’incisi oldu. Yusuf, Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi alarak öğretmen olmak istiyor. 

Ödülü Cumhuriyet altını
Osmaniye’nin Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürü Kasım Taşkın’ın Cumhuriyet altınıyla ödüllendirdiği Yusuf Sarıgöz,  sınavda derece yaptığı müjdesini okul müdürü Şendağ Eser’in verdiğini belirterek, “Başarı bekliyordum ancak derece yapmam sürpriz oldu” dedi.
Hacettepe Üniversitesi’nde İngiliz dili eğitimi alarak öğretmen olmak istediğini ifade eden Yusuf Sarıgöz’ün 11 çocuklu babası Ömer Sarıgöz ise oğluyla her zaman gurur duyduğunu söyledi. 

Yedi kardeş öğretmen
Dervişpaşa Mahallesi’nde oturan Ömer Sarıgöz’ün tüm çocukları eğitim almış. Çocuklarından yedisinin öğretmen olduğunu, birinin de tıp fakültesinde doktor olmaya hazırlandığını söyleyen baba Ömer Sarıgöz, engelli tek çocuğu Yusuf’un başarısının ise kendisine her şeyden fazla gurur verdiğini belirtti: “Yusuf her zaman iyi bir öğrenci oldu. Görme engeline rağmen elde ettiği bu başarı bize ayrı bir mutluluk yaşattı.” (aa)