Görme engelli alfabesiyle basın açıklaması

Beyoğlu'nda, Altınokta Körler Derneği üyesi bir grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Emirgan'daki rehabilitasyon merkezinin tahliyesine ilişkin kararını protesto amacıyla yürüyüş yaptı.

İSTANBUL - Beyoğlu'nda, Altınokta Körler Derneği üyesi bir grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Emirgan'daki rehabilitasyon merkezinin tahliyesine ilişkin kararını protesto amacıyla yürüyüş yaptı.
Galatasaray Lisesi önünde toplanan Altınokta Körler Derneği ve çeşitli sivil toplum kuruluşları üyesi gruptakiler, döviz açarak, 'Hastaneme, evime, okuluma dokunma' ve 'Eğitim hakkımız engellenemez' diye slogan attı.
Alkış ve sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na kadar yürüyen gruptakiler adına yapılan açıklamada, Reşitpaşa'daki merkezde bugüne kadar binlerce engelliye rehabilitasyon hizmeti sunulduğu, ayrıca 33 yıldır görme engellilerin burada yatılı eğitim aldığı kaydedildi. Buranın 'birilerine peşkeş çekilmek istendiği' öne sürülen açıklamada merkezin tahliye edilmemesi istendi. Derneğin İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok da 'belediyenin rehabilitasyon merkezine el koyduğunu' öne sürdü. Grup adına dernek üyesi Çağrı Doğan tarafından Brail alfabesiyle yazılmış basın açıklaması okundu.