Görme engelli vatandaşa 'orman yangınına müdahale etmedin' cezası

Görme engelli vatandaşa 'orman yangınına müdahale etmedin' cezası
Görme engelli vatandaşa 'orman yangınına müdahale etmedin' cezası
Tekirdağ'ın Malkara İlçesi'ne bağlı Bağpınar Köyü'nde, yaklaşık 4 ay önce çıkan orman yangınına müdahale etmedikleri gerekçesiyle ceza kesilen köylüler arasında yüzde 85 görme engelli bir kişi de yer aldı

MALKARA - Tekirdağ’ın Malkara İlçesi’ne bağlı Bağpınar Köyü’nde, yaklaşık 4 ay önce çıkan orman yangınına müdahale etmedikleri gerekçesiyle aralarında muhtar, köy imamı, yüzde 85 görme engelli bir kişi, yangın günü askerde olanların da bulunduğu 38 vatandaşa, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 69’ncu maddesine muhalefet ettikleri gerekçesiyle 270’er lira idari para cezası kesildi. Malkara Orman İşletme Şefliği’nin ceza tebligatını alan köylüler şaşkına dönerken, cezanın iptali için Malkara Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Geçen 24 Eylül 2012 günü, saat 20.00 sıralarında Bağpınar köyü, Hisartepe mevkisindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, orman muhafaza ekipleri ve vatandaşların yardımıyla gece yarısı söndürüldü. Bir süre sonra, elinde 2011 yılı köydeki yetişkinler isim listesi bulunan jandarma ekipleri, 38 kişinin orman yangınına müdahale etmediğini belirlediklerini belirterek durumu Malkara Cumhuriyet Savcılığı’na bildirdi. Savcılık, yaptığı incelemenmin ardından adli bir suç işlenmediğini belirledi ve takipsizlik kararı vereret dosyayı Malkara Kaymakamlığı’na gönderdi. Kaymakamlık da, idari yaptırım için dosyayı Malkara Orman İşletme Şefliği’ne gönderdi.

MUHTAR, İMAM VE GÖRME ENGELİ DE CEZA ALDI

Yapılan incelemenin ardından orman yangınını söndürmede görev almadığı gerekçesiyle, jandarmanın verdiği 38 isme, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 69’ncu maddesine muhalefet ettikleri gerekçesiyle aynı kanunun 105’nci maddesi uyarınca 270’er lira idari para cezası verildi. Malkara Kaymakamı Mahmut Halal’ın da onayladığı ceza, 15 Aralık günü isimleri belirlenen 38 kişiye Malkara Orman İşletme Şefliği yetkilileri tarafından tebliğ edildi. Ceza tebligatını alan köylüler şaşkınlık içinde çıkış yolu aramaya başladı.
Ceza yazılanların arasında, köy muhtarı Recep Akkaya’nın yanı sıra, yangın sırasında camide namaz kıldıran köy imamı Mustafa Çayır, yangın sırasında Ankara ’da vatani görevini yapan asker Savaş Akkaya, yüzde 95 görme engelli Recep Beçar ile yangına müdahale ettiği halde etmediği belirtilen Sefer Beçer ve yaşları 50’nin üzerinde olan 4 kişinin olması, şaşkınlık yarattı.

’YANGIN SIRASINDA CAMİDEYDİM’

Yangına giden kişilere de ceza yazıldığını belirten köy imamı Mustafa Çayır şaşkınlığını şöyle rile getirdi:

Yangın sırasında camide görevliydim. Geçtiğimiz yıl da kalbime stent takıldı. Yangına köyden çok sayıda arkadaşımız giderek müdahale etti ve 3 saat içinde söndürüldü. Aradan epey bir zaman geçti ve bize orman muhafaza memurları yangına müdahale etmediğimiz gerekçesiyle 38 kişiye 270 lira ceza kesti. Ceza yazılanların arasında, o sırada asker olan, köyde bulunmayan ve görme engelli olan kişiler de var. Hatta yangına müdahale eden arkadaşlarımıza da ceza yazılmış. Çok şaşkınız. Cezayı neye göre yazdılar bilemiyoruz. Hemen ceza yazılan arkadaşlarla Malkara Sulh Ceza Mahkemesi’ne giderek cezaya itiraz ettik."

’YANGINA GİTTİĞİM HALDE CEZA YAZILMIŞ’

Kendisinin yangına gittiği halde ceza yazıldığını belirten Zafer Beçar ise şunları söyledi:

"Ben ve köydeki çok sayıda kişi yangına müdahale ettik. Yangının sönmesi içinde elimizden geleni yaptık. Yangın söndükten sonra da evimize geldik. 15 Aralık günü ise bizlere bu ceza tebliğ edildi. Ceza yazılanlar arasında 3 yıldır yüzde 85 oranında görme engelli kardeşim de var. Karara itiraz ettik. Eğer olumlu cevap alamazsak, karşı dava açacağız."

Malkara Orman İşletme Şefliği yetkilileri, ceza yazılacak kişileri jandarmanın güncellenmemiş 2011 isim listesiyle belirlediği ve gelen listeye göre işlem yaptıklarını söyledi.

69 MADDE NE DİYOR

"Orman yangınlarında yangına civar köy ve kasabaların 18 yaşını bitirip 50 yaşını doldurmamış bütün erkek nüfusu beraberinde mevcut balta, kürek, kazma, testere gibi yangın söndürmeye yarıyacak aletleriyle yangın yerine gitmeye ve yangını söndürmeye mecburdurlar."

105’nci maddede ise "69 uncu maddeye göre ormanlarda vukua gelecek yangınları söndürmek için yetkili memurlar ve orman teşkilatı tarafından yangın mahalline gitmeleri emrolunmasına veya mahall? mutat vasıtalarla ilan edilmesine rağmen, orman yangınını söndürmeye gitmekten imtina edenler veya gidip de çalışmayanlar ve verilen işi yapmayanlar hakkında, mahallin en büyük mülk? amiri tarafından idari para cezası uygulanır" deniliyor.(dha/Fırat Keskinkılıç- Murat Yayın)