Görmeden imzalamam

İstanbul Başsavcısı Çitici ile Bayrampaşa Cezaevi Savcısı Ünalan'ın, operasyon tutanağını imzalamadığı ortaya çıktı. 'İmzadan imtina etmiştir' denilen Çitici, "İçeride tam neler yapıldığından haberim yoktu. Görmediğim için de imzalamadım" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Bayrampaşa Cezaevi'ndeki Hayata Dönüş Operasyonu'yla ilgili tutanağı
İstanbul Başsavcısı Ferzan Çitici ile cezaevi savcısının imzalamadığı ortaya çıktı.
Operasyonun yapıldığı günün tarihini taşıyan ve altına sekiz imza açılan tutanakta altı jandarma görevlisinin sicil numalarıyla birlikte imzaları yer alırken, iki imza yerinde 'İmzadan imtina etmiştir' yazıları dikkat çekti. İmzadan imtina eden kişiler ise Ferzan Çitici (İstanbul Başsavcısı) ve Fikret Ünalan (cezaevi savcısı) olarak yer aldı.
'Görmedim ki imzalayayım'
Başsavcı Çitici, Radikal'in "İmzadan neden imtina ettiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Operasyon sırasında görgüye dayalı bilgim olmadığı için içeride tam neler yapıldığından
benim haberim yok, ihtar kime yapıldı, kiminle karşılaşıldı bilmeden tutanağı imzalamadım. Bunu imzadan imtina olarak değerlendirmeyin. Ben o gün bina içine girmedim. Operasyon kapalı da yapıldı ve özel tip cezaevinde müdür ordasındaydım, operasyonu oradan izledim, ara ara bilgiler aldım, yani görgüye dayalı bilgim olmadı."
Başsavcı, "Ankara Ulucanlar Cezaevi operasyonunun başında bizzat başsavcıvekili vardı, tutanağı imzaladı. Bayrampaşa Cezaevi'ne operasyon emrini veren kişi olarak siz ya da vekilinizin cezaevinde bulunması gerekmez miydi?" sorusu üzerine de şunları söyledi:
"O hadise münferit, Ulucanlar tek cezaevi idi. Oysa 19 Aralık'ta tüm Türkiye'de 22 cezaevinde birden başladı bu yüzden her tutanağı başsavcıların imzalaması beklenemez.
Bayrampaşa'ya operasyon talimatı da benim değildir. Ancak yetkim olsaydı da bunu verirdim. Bu, devletin bir müdahalesidir, benim emrim söz konusu olamaz, ben cezaevinden gelen yazı üzerine emri yazdım."
'Bunları yazmanız suç'
Çitici, adli tıp kurumu raporunun gazetecilerin eline geçmesine de şaşırdığını söyledi. "Siz bu dosyaları nereden alıyorsunuz?" diye soran Çitici, "Bunların şimdi uluorta haber yapılması doğru değil. Herkes yargılamayı beklemek durumunda, bunların haber yapılması Anayasa'ya da aykırı. Kamuoyunun işin doğrusunu merak etmesi de normal ama dosya bende yok, siz gazetecilerde var, biraz ilginç. Çünkü, ben 'Bu adam niye dosyayla bu kadar ilgili?' demesinler diye raporların fotokopisini bile aldırtmadım. Soruşturma Eyüp Başsavcılığı'na ait. Görevlilerin yetki aşımında bulunup bulunmadıkları, ölümlerin gerçek nedeninin ne olduğu mahkemede ortaya çıkarılır. Herkes bunun sonucunu beklemelidir" dedi.