Görmedim duymadım

Görmedim duymadım
Görmedim duymadım

Sarısülük dosyasında polisler tanık oldu

Ethem Sarısülük soruşturmasında tanık olarak dinlenen polisler, olaya dair birçok detayı anlatırken, vurulma anını görmediklerini öne sürdü.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin soruşturmada olay sırasında görev yapan polislerin tanık olarak ifadelerine başvuruldu. Olay anına ilişkin birçok detayı hatta bir göstericinin ‘kel’ olduğunu bile gördüklerini anlatan polisler, Sarısülük’ün vurulma anını görmediklerini söyledi.
Gezi Park’ı eylemlerine destek amacıyla Ankara ’da 1 Haziran günü yapılan gösteride kafasına isabet eden kurşunla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük soruşturması devam ediyor. Soruşturma kapsamında savcı, Sarısülük’ün vurulduğu yerde görev yapan polisleri tanık olarak ifadeye çağırdı. Tanık polis memuru Fatih Özaydın, ifadesinde, olaylar sırasında polislerin taş yağmuruna tutulduğunu anlatırken, “A.Ş (şüpheli polis memuru) aldığı tekme darbesi sonucu kaldırıma düştü. Park ile kaldırım arasında yaklaşık yarım metre yükseklik farkı vardı. Son çıkan grup kaldırıma geldikten sonra da park içerisinde üzerlerine taş atmaya devam edildi. Bu sırada kel bir gösterici A.Ş’nin üzerine doğru geldi. Taş atmaya devam edildi. Silah sesi duyunca baktım A.Ş’i üzerine gelen göstericilerin önünde havaya 3 el ateş ettiğini gördüm” dedi. Sarısülük’ün vurulma anı ise görmediğini savunan Özaydın, ifadesine şöyle devam etti: “A.Ş ateş ederken gösterciler de onu yoğun bir şekilde taşlıyordu. A.Ş ateş ettikten sonra dönüp kaçtı, ben de durduğum yerden çekilip birliğimin bulunduğu yere gittim. Bu olay sırasında Ethem Sarısülük’ün yaralandığını fark etmedim. Bunu 3 - 4 gün sonra öğrendim. Ben daha önce de gösterilerde görev aldım, ancak o günkü gibi bir gösteri görmedim.”

Sesleri karıştırım

Olay sırasında önce silahını düşüren ancak daha sonra silahı bulunan polis memuru Erol Uludağ da ifadesinde, “Silahımı veren polis arkadaşım fişek yatağında fişek olduğunu bu şekilde silahı kullanmamam gerektiğini söyledi. Yataktan çıkardığı fişeği bana verdi. Ben de ‘Bu şekilde kullanmıyorum’ dedim. Düştüğüm sırada ya da göstericiler tarafından silahın fişek yatağına fişek sürülmüş olabilir. Sarısülük’ün yaralanma anını da görmedim. Gaz tüfeklerinin sesiyle tabanca sesini hep karıştırırım ” dedi. Seyfettin Can Kekeç isimli tanık polis memuru ise birliği geri çekilirken silah sesini duyduğunu anlatarak “Sarısülük’ün yaralandığını fark etmedim. Geri çekilip birliğimin yanına gittikten sonra sedyeye birinin yatırıldığını gördüm” diye konuştu.

Bir saniye kadar sürdü

Bu arada bilirkişilerin, görüntüleri izleyerek hazırladığı raporda, polis A.Ş’nin 3 el ateş etmesinin bir saniye kadar sürdüğü belirtilerek, “Polisin ilk iki ateşlemesinde silahın namlusunun ucunun havaya yönelik olduğu, ancak ateşleme sırasında namlunun çok hareketli olduğu, son ateşleme öncesinde namlunun bir an yere paralel olduğu tespit edilmiştir” denildi.