Görmedim, duymadım, bilmiyorum klasiği

Görmedim, duymadım, bilmiyorum klasiği
Görmedim, duymadım, bilmiyorum klasiği

Pompalı tüfekle ateş açan sanık: Günah keçisiyim.

Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Düğünde havaya ateş açılması sonucu beş yaşında bir çocuk öldü, 12 kişi yaralandı. Olayın en kuvvetli delili düğün kasedi hâlâ kayıp.
21 Haziran 2008’de akrabasının düğününde pompalı tüfekle havaya ateş açarak beş yaşındaki yeğeni Selman Elçiçek’in ölümüne, ikisi çocuk 12 kişinin de yaralanmasına neden olmakla suçlanan Nezir Elçiçek Adana’da hâkim karşısına çıktı.
Elçiçek için yeğenini öldürmekten ömür boyu, 12 kişiyi yaralamaktan 23 yıl, ‘panik ve korku yaratacak şekilde ateş açmaktan’ üç yıl hapis istendi.
Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Elçiçek’i “Hiç televizyon seyretmiyor musun ? Haberleri izlemiyor musun? Düğünlerde açılan ateş sonucu bir sürü insan öldüğünü bilmiyor musun?” diye azarladı.
Bir süre başını öne eğip susan Elçiçek ise suçu kabul etmedi. Polisteki ifadesinde, “Havaya ateş ettim. Ayağım kaydı, yere düşerken tüfek tekrar ateş aldı” diyen Elçiçek, mahkemede, “Üç el havaya ateş ettim. Yeğenimin ölümüne neden olan atışları ben yapmadım. Suçsuzum. Polisteki ifademi de kabul etmiyorum” diyerek beraat istedi.
Yaralılar da Ateş edeni görmediklerini söyledi, sanıktan şikâyetçi olmadı. Mahkeme Başkanı bunun üzerine yaralılardan altı yaşındaki Meryem Eren’i yanına çağırdı. Yarasını sordu. Eren, karnını gösterip “Buramdan yaralandım. Canım çok acıdı. Ateş edeni görmedim” dedi.
Mahkeme Başkanı, daha sonra, Meryem’e ve aynı olayda yaralanan sekiz yaşındaki Asya Çiğdem’e mübaşir aracılığıyla çikolata ikram etti.

‘Halay sırasında oldu’
Olayın tek delili düğün videosu ise kayıp. Tanık olarak dinlenen kameraman Kudbettin Şen, olayın halay  sırasında yaşandığını anlattı: “Bir süre sonra bir çocuk gelip kaseti alıp gitti. Silah sesi gelen yerle halay çekilen ve bağrışmaların olduğu yerin arası 15 ile 30 metre . Aralarında hiçbir engel yok.”
Sanık Elçiçek’in avukatı Sebahattin Gümüş ise, “Kaset yok edildi. Düğünde tek ateş eden sanık değildir. Sanık günah keçisi olarak seçilmiştir” dedi, müvekkilinin tahliyesini istedi. Duruşma, olay yeri keşfi yapılması kararıyla ertelendi.