'Görmezden gelince din yok olmaz'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, din dersi tartışmalarına değinirken, "Dini görmezden gelmek, dini yok etmek anlamına gelmez. Gözünü kapatan, kendine karanlık yapar" dedi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, din dersi tartışmalarına değinirken, "Dini görmezden gelmek, dini yok etmek anlamına gelmez. Gözünü kapatan, kendine karanlık yapar" dedi.
Yarınlar İçin Düşünce Platformu'nun 'Türk Milli Eğitim Sisteminde Din Eğitimi ve Öğretimi' konulu sempozyuma katılan Çelik, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin, öğrencileri belli bir kültüre kavuşturmak için konulduğunu, nüfusun çoğu Müslüman olduğu için derste Müslümanlığın öğretildiğini, diğer dinlerle ilgili de bilgiler verildiğini söyledi. Çelik, devletin, bu dersin kapsamı dışında kendi dinlerini yaşamak için imkânlar araştıranlara zemin hazırlaması, bunun da Diyanet kanalıyla yapılması gerektiğini anlattı. Dersin zorunlu olup olmaması tartışmalarını gereksiz diye niteleyen Çelik, maksadını aşan yorumlar yapıldığını belirterek, "Dini görmezden gelmek, dini yok etmek anlamına gelmez. Gözünü kapatanlar, sadece kendilerine karanlık yapar. İnsanlar varoldukça dinler varolacak" dedi.
MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Aycan da, dinin siyasallaşmasını önlemek için, din eğitimi talebinin devlet eliyle karşılanması gerektiğini belirtti. Aycan, "İmam-hatip öğrencilerinin yüzde 70-80'i, din eğitimi için bu okullara gidiyor. Ortaöğretim okullarına Kuran ve Türkçe meali, Hz. Peygamber'in hayatı gibi bazı seçmeli dersler konulursa, İHL'lere talep yüzde 60-70 azalır."


    http://www.radikal.com.tr/7396877396870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.