Görmezlere gören göz...

'Navigas-yon' geliyor

Şehirler-deki 550 bin görme engelliye, Gazi Üniversitesi'nce yazılımı yapılan navigasyon (yön bulma) cihazı dağıtılacak.

ANKARA - 'Gören Göz-Karanlığa Bir Yol Feneri' projesi, görme engellilerin yolunu aydınlatacak. Ulaştırma Bakanlığı, görme engelli yurttaşların yardım almadan istediği yere gidebilmeleri için özel navigasyon (seyrüsefer) cihazı dağıtacak.
Halen araçlarda da kullanılan GPS (Global Yer Belirleme Sistemi), kullanıcıları istedikleri adrese yönlendiriyor. Ancak bu sistem şimdi Gazi Üniversitesi'nin özel yazılımıyla, görme engellilerin hizmetine sunulacak.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'Gören Göz-Karanlığa Bir Yol Feneri' projesiyle ilgili hazırlanan animasyon filmini TBMM Plan Bütçe Komisyonunda milletvekillerine izletti. Yıldırım', Türkiye'de 1.5 milyon görme engelli bulunduğunu, bunların 550 bininin büyük kentlerde yaşadığını anlattı. Yıldırım, proje maliyetinin 6 milyon avroyu bulduğunu ve paranın haberleşme hizmetlerinden toplanan paralarla oluşturulan Evrensel Hizmetler Fonu'ndan karşılanacağını söyledi.
Sesli olarak yönlendirecek
İstanbul'da 100 bin, Ankara'da 50 bin dolayında görme engelli kişi bulunuyor. Navigasyon cihazlarının dağıtımına, öncelikle bu kentlerdeki görme yetisini en fazla yitirmiş kişilerden başlanacak. Cihaz, görme engelli kişilerin istediği bir yere kolay ve en uygun biçimde seyahatinin planlanmasını sağlayacak ve bunu kullanıcısına sesli bir şekilde bildirecek el ünitesi ile üzerinde çalışan yazılımdan oluşuyor.
Cihaz, üzerinde bulunan GPS alıcısına gelen koordinat bilgileriyle kullanıcının yerini tespit edecek. Bu bilgiler, dijital harita yardımıyla kullanıcıyı istediği adrese yönlendirecek. Cihaz, hastane, banka ve kamu binası gibi merkezlerin yakınlarında da sesli uyarılar verecek. Görme engelliler, yön tarifi yapan navigasyon sistemine dayalı cihazın GPS alıcısına gelen koordinat bilgileri sayesinde yardım almaksızın istedikleri yere ulaşabilecek.